СТАНДАРД life

надмина

ЕКОНОМИЈА

Просечната плата во Србија за прв пат надмина 510 евра

Stefanija Kuzmanovska
Просечната бруто плата за јули 2020 година во Србија била 83.016 динари (705,92 евра), додека просечната нето плата била 60.029 динари (510,23 евра), дознава неофицијално...
ЕКОНОМИЈА

Биткоин надмина 10.000 долари, експертите велат дека може да надмине 15.000

Stefanija Kuzmanovska
Цената на биткоинот порасна денес, откако го достигна своето највисоко ниво во последниве два месеци и ја прекина долгата хибернација на вредноста на главната криптовалута...
ЕКОНОМИЈА

Извозот на оваа земја лани надмина 2.499 илјади милијарди долари

Stefanija Kuzmanovska
Кина минатата година извезе производи ширум светот во вредност од 2.499 илјади милијарди долари, покажуваат податоците на World’s top exports. Најголем дел од тој износ...