Таг : Експерти

ЕКОНОМИЈА

Работниците се потребни и по завршување на кризата, апел да внимаваат што потпишуваат

Целосно или делумно прекинатото производство во дел од фабриките во индустријата и затворените угостителско-туристички објекти поради коронакризата ги доведуваат во прашање работните места на илјадници...
Анализи

Штетите врз економијата ќе бидат видливи на крајот од кризата со коронавирусот

Александар Тодески
Министрите од економските ресори вчера на прес конфенреција го презентираа првиот сет економски мерки за помош на најзагрозените бизниси од кризата поради коронавирусот. Меѓу првите...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Експертите советуваат да не трупате гелови за дезинфекција

Коронавирусот е вирус кој лесно може да се „тргне“ од рацете, потребно е само темелно да ги измиете, рекла д-р. Ирис Чаберни, докторка на институтот...
Забава МАГАЗИН

Внатрешните разговори се сосем нормални

Вашиот внатрешен монолог може да изгледа како разговор што сте го кажале гласно, а исто така може да биде и поапстрактна форма на изразување, пишува...
МАКЕДОНИЈА

Мицкоски: Забелешките на експертите да бидат внесени во новиот закон за Јавно обвинителство

Ивана Рамаданова
 Суштински треба да се гледа на новиот закон за јавно обвинителство и во него да се внесат забелешките од експертите дадени на дводневната јавна расправа во Собранието,...
МАКЕДОНИЈА

Опозицијата бара во дебатата за законот за ЈО да се вклучат експерти и меѓународната заедница

Stefanija Kuzmanovska
ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува на пладневниот состанок во Собранието за законот за јавно обвинителство. Од партијата велат дека ќе инсистираат на јавна расправа во која ќе...