Таг : Биткоин

ЕКОНОМИЈА

„Многу интересни откритија“: Baby Boomers и Generation X ги удвоија инвестициите во биткоин

Stefanija Kuzmanovska
Припадниците на постарите возрасни групи, Baby Boomers и Generation X, ги удвоија своите инвестиции во криптоцентралната биткоин (БТК) секој месец од февруари, пишува „б92“. Податоците...
ЕКОНОМИЈА

Биткоин не е на списокот на десетте најважни криптовалути

Stefanija Kuzmanovska
Според списокот објавен од кинеските власти, Биткоин е на 12-то место на списокот на најуспешните криптовалути, а евалуацијата ја спроведе Центарот за индустриски развој (CCID)....
Компании и пазар

Голдман Сакс со препорака: Не инвестирајте во биткоин

Американската инвестициска банка Голдман Сакс во извештајот пред клиентите изјави дека нема намера да инвестира во криптовалути како што е биткоин. Стратезите на Голдман посветија...
Компании и пазар

Биткоинот продолжува да докажува дека може да биде најдобрата валута во светот

Ова е многу важна недела за биткоин, а се работи за нова поделба кога станува збор за „копањето“ на оваа криптовалута. Биткоин го мина своето...
ЕКОНОМИЈА

КРИПТОВАЛУТИТЕ ПОВТОРНО РАСТАТ: Цената на Биткоин оди на максимум!

Stefanija Kuzmanovska
Биткоин се покажа добро во претходните денови, достигнувајќи 7.800 американски долари на 23 април. Ова ги убеди аналитичарите дека пред валутата е уште еден добар...
Компании и пазар

На биткоинот може да му бидат потребни месеци за да се опорави (инфографик)

Влатко Зорба
Техничките индикации на биткоин се во лоша форма по огромниот пад на неговата цена минатата недела и може да бидат потребни месеци за да се...
Компании и пазар

Пазарот на криптовалути изгуби 93,5 милијарди долари за 24 часа: Биткоин падна за 48 проценти

Влатко Зорба
Пазарната капитализација на светскиот пазар на криптовалути падна за 93,5 милијарди американски долари за само 24 часа, до 10:07 часот утрово во Сингапур. Падот на...
ЕКОНОМИЈА

Голем пад на вредноста на биткоинот поради случувањата на берзите на нафта

Биткоинот претрпе голем пад на вредноста поради случувањата на берзите на нафта. Најголемата криптовалута изгуби десет отсто од вредноста во последните 24 часа. И другите...
ЕКОНОМИЈА

Биткоинот забележа најдобар почеток на годината од 2012-та

Дигиталната валута Биткоин се тргува за 8.667 долари, што е за 21 процент раст од почетокот на 2020 година. Биткоинот забележа најдобар почеток на годината...