СТАНДАРД life

Легализација

КРИПТОВАЛУТИ

Биткоинот скокна за 13 отсто по легализацијата во Ел Салвадор

Stefanija Kuzmanovska
Биткоинот скокна за 13% денес откако Ел Салвадор донесе закон со кој оваа дигитална валута стана законско средство за плаќање во таа земја. Најстарата криптовалута...
ЕКОНОМИЈА

Катастарот лани впишал 15.852 легализирани објекти

Влатко Зорба
Во Агенцијата за катастар на недвижности (АКН) лани биле успешно завршени 15.852 барања за легализација. Од стартот на процесот за легализација досега вкупно се впишани...
ЕКОНОМИЈА

„Emerging Europe“: Легализацијата на канабисот и амбицијата на Скопје да стане Амстердам на Балканот

Влатко Зорба
Хрватска и Северна Македонија, заедно со Чешка, Литванија и Полска, се едни од ретките земји во Европа каде е дозволена употреба на марихуана за медицински...
ЕКОНОМИЈА

Регионалните медиуми нашироко пишуваат за најавата на Заев за легализација на марихуаната

Берта Китинска
„Скопје и Охрид како Амстердам, Заев за легализација на марихуаната“,„Нова идеја за охрабрување на туризмот, Заев најави легализација на марихуаната“,„Помош за туризам: Заев најави легализација...