СТАНДАРД life

објекти

ЕКОНОМИЈА

Катастарот лани впишал 15.852 легализирани објекти

Влатко Зорба
Во Агенцијата за катастар на недвижности (АКН) лани биле успешно завршени 15.852 барања за легализација. Од стартот на процесот за легализација досега вкупно се впишани...
ЕКОНОМИЈА

НУК бара затворање на сите угостителски објекти до крајот на зимата

Берта Китинска
Независната угостителска комора денеска излезе со барање до Комисијата за заразни болести да се предложи  целосно затворање  до крајот на зимата. Комисијата за заразни болести...
ЕКОНОМИЈА

Угостителите единствени: Денеска ќе пуштаат музика ако не ги отворат локалите

Владата на денешната седница се очекува да донесе одлука за отворање на кафулињата и рестораните, а одлуката треба да стапи на сила до крајот на...
ЕКОНОМИЈА

Инспекциските служби спровеле 11.358 надзори за спроведување на владините мерки

Инспекциските служби во периодот од 19 до 22 март годинава спровеле вкупно 11.358 надзори на терен во насока на спроведување на владините мерки за справување...