СТАНДАРД life

угостители

ЕКОНОМИЈА

НУК денес ќе го издаде првиот сертификат и безбедносен печат „SAFE TRAVELS“

Влатко Зорба
На покана и барање на Здружението за туризам и угостителство Охридски ЕСНАФ во Хотел СУ, Охрид во периодот од 11:00 до 17:00 часот, Независната угостителска...
БИЗЛАЈФ

Дански угостители за 20 евра нудат пиво и тестирање за антитела во кафулиња

Влатко Зорба
Данска, која во моментов ја има третата најниска стапка на заразени и смртност во Европа, се врати во понормален живот од минатата среда. Повеќето ученици...
ЕКОНОМИЈА

Заев: Финансиска поддршка од 9,9 милиони евра за 6.000 угостители со 17.000 вработени

Влатко Зорба
Во шестиот пакет економски мерки, предвидени се 9,9 милиони евра за финансиска поддршка на околу 6.000 угостители кои вработуваат 17.000 граѓани, посочува премиерот Зоран Заев...
ЕКОНОМИЈА

Угостителите на протест се до исполнување на барањата за спас на секторот

Влатко Зорба
Финансиската помош која се обезбедува за поддршка на реалниот сектор нема континуитет, а по цела година не постојат ни протоколи за работа за сите дејности...
ЕКОНОМИЈА

НУК: Сертификатот „ЧИСТО И БЕЗБЕДНО“ е од посебно значење за угостителите за време на пандемијата и за постковид периодот

Влатко Зорба
„Во време на здравствената криза со пандемијата Ковид-19 во која сме затекнати повеќе од една година за секој наш гостин најважно е здравјето и неговата...
ЕКОНОМИЈА

ССМ: Работодавачите од угостителскиот сектор да не ги манипулираат работниците

Влатко Зорба
Во текот на вчерашниот ден во јавноста беа пласирани информации дека најголем дел од угостителите денеска ги одјавиле работниците, на што како синдикат најосторо реагираме....
КОМПАНИИ

Нема државна помош за оние што ги кршат мерките: Хрватска најде решение за „кафанџиите“

Влатко Зорба
Хрватскиот вицепремиер и министер за внатрешни работи Давор Божиновиќ се закани дека угостителите кои ги кршат ограничувањата поради коронавирусот нема да имаат право на државна...
ЕКОНОМИЈА

Владата не се согласува со барањата на угостителите да се дозволи организирање свадби и веселби

Влатко Зорба
„Владата не се согласува со барањата на угостителите да се дозволи организирање свадби и веселби“, соопшти денес вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи на прес-конференција....
КОМПАНИИ

Европа стравува од банкрот: Холандските угостители ја тужат владата поради мерките

Влатко Зорба
Европските угостители веќе подолго време се борат да преживеат, бидејќи не работеле со месеци, поради строгите мерки за корона. Сопствениците на ресторани во Хрватска велат...
ЕКОНОМИЈА

Досегашната помош за угостителите беше доволна, смета Бектеши

Влатко Зорба
„Имаше директни грантови за угостителите со 4-тиот пакет мерки, но ниту една дејност нема да биде заборавена и со петтиот пакет мерки. Не се согласувам...