Таг : протест

Вести

Грета Тунберг се врати на протести по паузата поради коронавирусот

Влатко Зорба
Младата активистка за заштита на животната средина, Грета Тунберг се врати, придружувајќи им се на другите млади демонстранти пред шведскиот парламент денес за да го...
МАКЕДОНИЈА

Протест за декриминализација на марихуаната пред кривичниот суд во Скопје

Берта Китинска
Протест за декриминализација на марихуаната и поддршка на активистот Филип Достовски се одржа денеска пред зградата на Основниот кривичен суд во Скопје. Претседателот на здружението...
СВЕТ

НОВО НАСИЛСТВО ВО АМЕРИКА: Двајца полицајци ранети за време на протест

Stefanija Kuzmanovska
Двајца полицајци се застрелани во Луисвил, во американската сојузна држава Кентаки, во текот на протестот поради полициската бриталност, по покренатото обвинение против еден поранешен полицаец...
Политика

Мицкоски: Доста е веќе со празни ветувања, треба да се делува

Берта Китинска
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вечерашниот протест истакна дека сегашната власт им се реваншира на поддржувачите на најголемата опозициска партија, и критичарите на владините политики....
Политика

ВМРО-ДПМНЕ продолжува со протестните маршеви

Берта Китинска
Започна протестот на ВМРО-ДПМНЕ од Министерството за правда. Поворката е предводи претседателот на партијата, Христијан Мицкоски, а демонстрантите носат знамиња на Македонија и знамиња на...
МАКЕДОНИЈА

Мајките на породилно, денеска повторно на протест

Берта Китинска
Мајките кои се на породилно денеска повторно ќе излезат на нов протест пред Владата. Тие по вторпат ќе се обидат да издејствуваат укинување на одлуката...
МАКЕДОНИЈА

Мајка со порака до надлежните: Сакаме да се вратиме на работа , но децата треба безбедно да бидат згрижени

Берта Китинска
Загрижените мајки од одлуката на Владата која реши да го прекине продолженото породолино отсуство ги натера да излезат на улица и да протестираат. Укинувањето на...
Политика

Почна третиот протест на ВМРО ДПМНЕ против поскапувањето на струјата

Берта Китинска
Пред салата “Борис Трајковски” со автомобили, транспаренти и знамиња  почна протестот организиран од ВМРО ДПМНЕ против поскапувањето на струјата. Колоната во автомобили се движи преку...
МАКЕДОНИЈА

„Немајките“ жестоко удрија по мајките, кои се жалат дека нема кој да им ги чува децата за да одат на работа

Берта Китинска
Oд 23 септември сите родителки се враќаат на своите работни места. Откако беше донесена оваа одлука мајките кои се на породилно отсуство решија да протестираат...
Политика

ВМРО-ДПМНЕ повторно ќе протестира за поскапување на струјата

Влатко Зорба
ВМРО-ДПМНЕ денеска во 18 часот повторно ќе протестира против поскапувањето на струјата. Протестот ќе започне пред паркингот на спортската сала „Борис Трајковски”, па ќе продолжи...