СТАНДАРД life

протест

ЕКОНОМИЈА

Угостителите на протест се до исполнување на барањата за спас на секторот

Влатко Зорба
Финансиската помош која се обезбедува за поддршка на реалниот сектор нема континуитет, а по цела година не постојат ни протоколи за работа за сите дејности...
ЕКОНОМИЈА

Досегашната помош за угостителите беше доволна, смета Бектеши

Влатко Зорба
„Имаше директни грантови за угостителите со 4-тиот пакет мерки, но ниту една дејност нема да биде заборавена и со петтиот пакет мерки. Не се согласувам...
ЕКОНОМИЈА

Сметководителите не издејствуваа нов рок за даночните пријави, за утре закажан протест пред Влада

Влатко Зорба
Групата на сметководители и овластени на сметководители, денес ја информираше јавноста за протестот кој е закажан за утре во 12 часот пред Владата на С.Македонија....
ЕКОНОМИЈА

Тутунарите со нов протест покажаа дека остануваат на своите ставови и барања

Ангела Веселиновска
Магистралниот пат Прилеп-Градско денес беше блокиран 2 часа од страна на тутунарите од Пелагонискиот регион. Тие се отсечни и остануваат на барањата за реален откуп,...
ЕКОНОМИЈА

Бившите вработени во „Еурокомпозит“ излегоа на протест, бараат да им се платат заостанатите придонеси

Некогаш вработените лица во прилепската компанија „Еурокомпозит“ денес на патниот правец Прилеп – Плетвар поставија блокада и протеситраа, затоа што како што велат, официјално им...
ЕКОНОМИЈА

„Стоп за грабежот“: Ветинг на судиите и враќање на извршителите во судот

Берта Китинска
Неформалното здружение на граѓани „Стоп за грабежот“ денеска на прес-конференција побара повторно извршителите да се вратат во рамки на судот. На тој начин, како што...
КОМПАНИИ

Дали монополот на ЕВН е вистинската причина за протестите против поскапувањетона струјата?

msp-admin
Енергетските компании во земјава побараа зголемување на цената на струјата поради зголемените трошоци и намалената потрошувачка, како и поради проблемите со ликвидноста што ги предизвика...
ЕКОНОМИЈА

Поради зголемувањето на цената на струјата НСГРИТГ ќе организира протест

Берта Китинска
Независниот синдикат на градежни работници, инженери и трговци во градежништвото (НСГРИТГ) денеска најави дека ќе организира мирен протест поради одлуката за зголемување на цената на...