СТАНДАРД life

Ангела Веселиновска

ЕКОНОМИЈА

Регулаторна објави: Од 01.01 корисниците на гас ќе плаќаат пониски сметки

Ангела Веселиновска
На денешната седница, регулаторната комисија за енергетика и водни услуги, донесе одлука со која ќе се намали тарифата за пренос на природен гас во просек...
ЕКОНОМИЈА

Заев: Стабилна е финансиската состојба во државата, а и земјата е совентна и финансиски ликвидна

Ангела Веселиновска
Стабилна е финансиската состојба во државата, а и земјата е совентна и финансиски ликвидна. Подготвена е и натаму да развива мерки за граѓаните, посочи денес...
ЕКОНОМИЈА

НУК: Со кого и за кого Владата ќе го дизајнира и крои петтиот сет економски мерки

Ангела Веселиновска
Изминатите денови се повеќе од медиумите дознаваме и добиваме информации за најавата на т.н. петти сет пакет на економски мерки со кој ќе се постапува...
ЕКОНОМИЈА

Стопанска комора: Да не се става приватниот сектор во политички контекст

Ангела Веселиновска
Стопанската комора на Македонија, како најголема и најзначајна бизнис асоцијација во земјата, која претставува компании кои учествуваат со над 90% во индустријата на Република Македонија...
ЕКОНОМИЈА

На домашниот пазар се повисоки продажните цени на индустриските производи

Ангела Веселиновска
Продажните цени на производителите во ноември годинава, на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки за 0,1%, односно за 1,4% на годишно ниво, информираше денес,...
ЕКОНОМИЈА

Оштетени штедачи: Во грабежот на Еуростандард банка постои криминална мрежа составена од лицата на раководни позиции во банката

Ангела Веселиновска
Постојан разни видови на мрежи како пајакова мрежа, компјутерска мрежа, продажна мрежа, патна мрежа. Во грабежот на Еуростандард банка постои криминална мрежа составена од лицата...
ЕКОНОМИЈА

АЕТМ: Продолжувањето на интернет игрите на среќа е важно за Буџетот, но и за развојот на е-трговијата

Ангела Веселиновска
Со закононска уредба за примена на Законот за игри, интернет игрите на среќа беа овозможени за граѓание. Истите имаа значаен придонес во растот на онлајн...
ЕКОНОМИЈА

Арсовска со нов мандат во Глобалниот комитет на жени лидери

Ангела Веселиновска
Глобалниот комитет на жени лидери ги објави новите членови на бордот. За претседател е избрана Колинда Грабар-Китарович, поранешен претседател на Хрватска, додека Свати Мандела, внуката...
ЕКОНОМИЈА

Премиерот Заев во посета на „Свислион“: Ова е една од многуте успешни економски приказни

Ангела Веселиновска
Премиерот, Зоран Заев заедно со градоначалникот на Ресен, Живко Гошаревски, беа во посета на фабриката „Свислион“ во Ресен. Заев посочи дека нему му е особено...
ЕКОНОМИЈА

Заев оствари средба со Стопанската комора и Асоцијацијата на странски компании

Ангела Веселиновска
Премиерот, Зоран Заев и владиниот економски тим одржаа онлајн состанок со претседателот на Стопанската комора на Македонија Бранко Азески и со Асоцијацијата на странски компании...