Таг : средба

Забава

Ума Турман има нов партнер: Судбоносна средба како на филм (ФОТО)

Stefanija Kuzmanovska
Холивудската актерка Ума Турман (50) заплови во врска со архитектот Питер Сабет (50), пренесуваат странските медиуми. Двојката се запознала на интересен начин за време на...
Политика

Заев: Борисов испрати порака до македонскиот народ, дека ја признава реалноста на македонскиот јазик

Берта Китинска
„Јас верувам дека ќе има договор, неколку пати со Бугарија јавно зборувавме за народот, за јазикот. Борисов беше тука и испрати порака до македонскиот народ,...
Политика

Заев наскоро во Софија на средба со Борисов

Берта Китинска
Премиерот Зоран Заев на 11 ноември во Софија треба да се сретне со неговиот бугарски колега Бојко Борисов, во рамки на македонско-бугарското ко-претседавање со Берлинскиот...
Политика

Заев во ноември на средба со Борисов

Берта Китинска
Власта не гледа потреба за средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за недоразбирањата со Бугарија. Од ВМРО-ДПМНЕ, пак, велат дека доколку на премиерот Зоран...
МАКЕДОНИЈА Политика

СДСМ не гледа потреба од лидерска средба

Берта Китинска
Не гледаме потреба од лидерска средба, особено со човек кој нема став за ниту едно важно, национално или стратешко прашање, изјави денеска портпаролката на СДСМ,...
Политика

ВМРО-ДПМНЕ чека одговор од власта за лидерска средба

Берта Китинска
Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски денеска соопшти дека се уште нема никаков одговор од власта за евентуално одржување лидерска средба по повикот што вчера јавно...
МАКЕДОНИЈА

Маричиќ – ди Џовани, разговараа за подобрување на системот за правда за децата

Берта Китинска
Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска оствари средба со претставничката на УНИЦЕФ во Северна Македонија, Патриција ди Џовани, на која се дискутираше за подобрување на...
ЕКОНОМИЈА

Шахпаска: Продолжуваме посветено да работиме на новиот Закон за работни односи

Берта Китинска
Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска одржа работна средба со претставници од репрезентативните, нерепрезентативните синдикати и претставници на работодавачите, на која се дискутираше за...
Политика

Груби – Галовеј: Министерството за политички систем ќе прикаже добар мозаик на застапеноста и обележјата на сите етнички заедници

Берта Китинска
Владата останува посветена на остварувањето на своите стратешки цели, и на исполнување на обврските на земјата кои произлегуваат од нејзиното целосно членство во НАТО, како...
Политика

Димитров – Дендиас: Спроведувањето на Преспанскиот договор ќе придонесе за продлабочување на билатералните односи

Берта Китинска
Одлуката за отворање на пристапните преговори за членство во ЕУ е клучна пресвртница и за Северна Македонија и за регионот во 2020 година, а воедно...