Таг : МТСП

ЕКОНОМИЈА

Исплата на паричната помош од социјална и детска заштита од денес, во три групи

Берта Китинска
Министерството за труд и социјална политика информира дека во тек е исплатата на паричните права од социјална и детска заштита за месец јули. Почнувајќи од...
Политика

Царовска: Минималната пензија ќе порасне на 10.700 денари

Влатко Зорба
Носителката на листа на кандидати за пратеници на коалицијата „Можеме“ во Изборна единица 1, Мила Царовска вечерва се сретна со пензионерите од Аеродром и Центар....
МАКЕДОНИЈА

МТСП: Пензионерите ќе ја добијат јунската пензија предвреме, етапната исплата почнува утре

Влатко Зорба
Министерството за труд и социјална политика (МТСП) соопшти дека исплатата на јунските пензии ќе почне утре и ќе се одвива етапно, за поголема заштита на...
Политика

Царовска: Инспекторите во зајакнати контроли, работниците и компаниите да ги почитуваат протоколите

Влатко Зорба
Владата вложува максимални напори да направи баланс во заштитата на работниците и функционирањето на компаниите, истакна денеска вицепремиерката задолжена за економски прашања Мила Царовска на...
МАКЕДОНИЈА

МТСП: Обезбедени 658 пакети со храна за жртви на семејно насилство

Министерството за труд и социјална политика во соработка со Мисијата на ОБСЕ во Скопје обезбеди 658 пакети со храна како итен одговор и поддршка за...
Политика

МТСП: Законот за спречување и заштита од дискриминација беше победа за сите граѓани и еднаквоста

Усвојувањето на Законот за заштита и спречување на дискриминација беше победа за сите граѓани и на еднаквоста, оцени Министерството за труд и социјална политика, посочувајќи...
МАКЕДОНИЈА

МТСП: Компаниите да им платат дневница на работниците што ќе работат за 1 Мај

Влатко Зорба
Министерството за труд и социјална политика ги потсетува сите компании дека се обрзани да им платата дневница на работиците што ќе работат на празник, однос...
МАКЕДОНИЈА

МТСП: Надоместок на плата од 70 отсто за време на принуден одмор и 50 проценти за отсуство поради виша сила

Влатко Зорба
Работодавците согласно членот 112 од Законот за работни односи додека се во сила мерките од Владата за справување со корона вирусот на работниците може да...
МАКЕДОНИЈА

На мајките чие породилно отсуство истекува им се продолжува и тоа е платено

Влатко Зорба
Во соработка со Министерството за здравство и Фондот за здравствено осигурување е донесена уредба со законска сила во делот на Законот за работни односи што...