СТАНДАРД life

исплата

ЕКОНОМИЈА

Од утре почнува етапната исплата на јануарските пензии

Влатко Зорба
Министерството за труд и социјална политика информира дека од утре почнува етапната исплата на јануарските пензии со цел да се овозможи поголема заштита на пензионерите...
ЕКОНОМИЈА

Започна предвремната исплата на пензиите

Денес започнува предвремената исплата на пензиите за месец ноември. Сите експозитури и филијали на банките се подготвени за готовинска исплата за клиентите кои не користат...
ЕКОНОМИЈА

Од денеска почнува исплата на правата од социјална заштита за октомври

Берта Китинска
Министерството за труд и социјална политика информира дека од денеска почнува исплатата на правата од социјална заштита за октомври и тоа гарантирана минимална помош ГМП,...
ЕКОНОМИЈА

Почнува исплатата на октомвриските пензии

Берта Китинска
Oд денеска почнува етапната исплата на октомвриските пензии. Пензиите ќе бидат исплатени предвреме и етапно, со цел да се овозможи поголема заштита на пензионерите во...
ЕКОНОМИЈА

На 117 компании одобрени им се средства од втората бескаматна кредитна линија „Ковид 2“

На 117 компании со 3001 вработен досега им се одобрени средства од втората бескаматна кредитна линија „Ковид 2“ преку Развојната банка на Република Северна Македонија,...
ЕКОНОМИЈА

Во тек е исплата на правата од социјална и детска заштита за мај

Министерството за труд и социјална политика информира дека во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита за месец мај. -Со цел да...
ЕКОНОМИЈА

Една недела пред 1 мај, над 320 илјади пензионери ќе добијат пензија

Берта Китинска
Исплатата на априлските пензии почнува од утре. За да се овозможи поголема заштита на пензионерите во услови на опасност од коронавирусот КОВИД-19, пензиите ќе бидат...
ЕКОНОМИЈА

Царовска: Нема ништо спорно во исплатата на К-15 предвидена со колективниот договор за администрацијата

Stefanija Kuzmanovska
Вицепремиерката за економски прашања Мила Царовска смета дека нема ништо спорно во тоа што е предвидена исплата на К-15 во колективниот договор за државната администрација...