Таг : Царовска

Политика

Царовска за „360 степени“: Ѓорчев си стави крај на кариерата со тоа што не закажа комисија за покачување на платите на професорите

Влатко Зорба
„Во овие неколку критични денови паѓаат маските и се гледа кој за што се залага, кој за евтина политика, а кој за системски решенија. Влатко...
МАКЕДОНИЈА

Царовска, Жбогар и Мантованели во Демир Капија: Со вложување во туризмот го развиваме локалниот економски развој

Stefanija Kuzmanovska
Заменичката на претседателот на Владата за економски прашања Мила Царовска, амбасадорот на ЕУ, Самуел Жбогар и директорот на Светска Банка за Северна Македонија Марко Мантонавели...
МАКЕДОНИЈА

Спасовски, Царовска и Димковски во посета на тиквешкиот регион

Stefanija Kuzmanovska
Премиерот Оливер Спасовски, вицепремиерката Мила Царовска и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски, денеска ќе го посетат тиквешкиот регион. Спасовски и Димковски ќе...
МАКЕДОНИЈА

Царовска и Шкријељ: 722 денари повеќе за секој пензионер, пензиите продолжуваат да растат

Берта Китинска
Потпретседателката на СДСМ Мила Царовска и Санела Шкријељ, член на Комисијста за труд и социјална политика вечерва се сретнаа со пензионерите од Крива Паланка со...
МАКЕДОНИЈА

ЕСС работеше согласно Деловник, стои во реакцијата од кабинетот на Царовска

Stefanija Kuzmanovska
Работата на Економско социјалниот совет (ЕСС) е согласно Деловник за работа на Советот, и во изминатиот период седниците се закажувани и одржувани соглано тој Деловник....
МАКЕДОНИЈА

Економско-социјалниот совет под претседателство на Царовска работел незаконски, вели Мизрахи

Stefanija Kuzmanovska
Економско-социјалниот совет под претседателство на поранешната министерка Мила Царовска незаконски, со прекршување на одредбите од Деловникот за работа одржувал седници и носел мерки од сферата...
МАКЕДОНИЈА

Прв заеднички состанок на Царовска и Лукаревска со Организацијата на работодавачи, текстилниот кластер и Гласен текстилец

Берта Китинска
Заменичката на Претседатлот на Владата за економски прашања Мила Царовска и директорката на Управата за јавни приходи Сања Лукаревска денеска се сретнаа со преставници од...
ЕКОНОМИЈА

Царовска: Нема ништо спорно во исплатата на К-15 предвидена со колективниот договор за администрацијата

Stefanija Kuzmanovska
Вицепремиерката за економски прашања Мила Царовска смета дека нема ништо спорно во тоа што е предвидена исплата на К-15 во колективниот договор за државната администрација...
ЕКОНОМИЈА

Царовска: Владата инвестира во обезбедување добри работни места за младите

Stefanija Kuzmanovska
За да ги задржиме младите во државата и да им обезбедиме квалитетен начин на живеење воведовме мерки за вработување, преквалификација и доквалификација кои ги адаптиравме...
Политика

Царовска: Како што расте економијата и минималата плата, така ги зголемуваме и пензиите

Влатко Зорба
Со исплатата на јануарската пензија, во месец февруари, ќе имаме зголемување од 722 денари на сите пензии во нашата држава. Како што расте економијата и...