Стандард
ЕКОНОМИЈА

Царовска: Владата инвестира во обезбедување добри работни места за младите

За да ги задржиме младите во државата и да им обезбедиме квалитетен начин на живеење воведовме мерки за вработување, преквалификација и доквалификација кои ги адаптиравме на нивните потреби. Младинската гаранција веќе покажа дека враќањето на довербата на младите лица во институциите дава резултати, рече денеска вицепремиерката за економски прашања и координација со економските ресурси, Мила Царовска.

Таа додаде дека Владата инвестира во обезбедување добри работни места за младите, а како пример ја посочи и ИТ индустријата, која како што рече, е индустрија што навистина може да исплати добри плати, а младите можат брзо да ги совладаат вештини кои им се потребни.

-Одливот на мозоци со години се случува и можам да кажам дека Светска банка имаше извештаи во кои кажа дека изминативе 10 години половина милион од нашето население е иселено, специфично и младите лица. Затоа ние не инвестираме во слабо платени работни места, како што тоа беше пример претходно, рече Царовска во одговор на новинарско прашање.

Вицепремиерката како пример го наведе дуалното образование што се пилотира оваа година и кое што според неа покажува дека младите се стекнуваат со вештини и стануваат работоспособни или повработливи и директно можат да се вклучат на пазарот на труд.

Паралелно, таа појасни и дека работат на субвенционирање на повисоки плати, се со цел, како што рече, кога младото лице ќе се вработи да почувствува задоволство од висината на својата плата и понатаму да се гради и да може да напредува.

 

Поврзани вести

Народна банка: Вкупните депозити бележат годишен раст од 5,2 проценти

Александар Петровски

Бектеши: Парите предвидени за изградба на карго –аеродромот во Штип ќе се пренаменат за изградба на училишта и градинки

Берта Китинска

Се работи на изготвување план за реотворање на економијата

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!