Стандард
ЕКОНОМИЈА

Поранешен полски претседател банкротираше

Добитникот на Нобеловата награда за мир и поранешен полски претседател Лех Валенса (77), се пожали дека банкротирал велејќи дека не можел да купи Божиќни подароци за никого.

Валенса патуваше многу и заработуваше пари држејќи говори, но пандемијата го смени тоа, изјави тој за полската телевизија Polsatnews.

– Имаше моменти кога имав пари и ги трошев. Сега имам празни џебови – рече тој.

Тој беше претседател на синдикатот Солидарност од 1980 до 1990 година и како лидер на работниците играше клучна улога во падот на комунистичкиот режим во Полска.

Од 1990 до 1995 година беше претседател на државата.

Поврзани вести

Ангеловска-Бежоска: Банкарскиот систем има капацитет со кој може да ја испорача потребната поддршка за населението

Се снима серија за Тесла и Спејс Икс: Кој ќе го глуми Елон Маск?

Никола Поповски

МФ демантира: Нема да се зголеми ДДВ-то и персоналниот данок

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!