Таг : Полска

Вести

Дуда со сигурно водство по првиот круг на претседателските избори во Полска

Влатко Зорба
Полскиот претседател Анджеј Дуда освои мнозинство гласови во првиот круг од претседателските избори во Полска, покажаа резултатите од излезните анкети. Негов противник во „второто коло“...
Вести

Борба против коронавирусот: Французите имаат нов тест, Полјаците тестираат лек

Сигурно е дека коронавирусот нема да исчезне, а научниците брзо работат на откривање на нови методи за тестирање, но и со лекови кои би можеле...
АНАЛИЗИ

Европски суд на правда: Полска, Унгарија и Чешка го прекршуваат законот на ЕУ заради бегалците

Stefanija Kuzmanovska
Полска, Унгарија и Чешката Република го прекршија законот на ЕУ кога одбија да примат бегалци, во согласност со квотите за 2015 година, пресуди судот во...
Вести

Право и правда ја поддржаа кандидатурата на Дуда за претседател на Полска

Влатко Зорба
Полската владејачка партија Право и правда го поддржа претседателот Анджеј Дуда повторно да се кандидира за претседател на изборите кои ќе се одржат на 10...
Политика

Поддршка од Полска за ЕУ и НАТО

Stefanija Kuzmanovska
Република С. Македонија и Република Полска одржуваат пријателски односи, со постојан политички дијалог, со растечка економска соработка и со обострана заложба за јакнење и унапредување...
Политика

Пендаровски ја почна официјалната посета на Полска

Stefanija Kuzmanovska
Со највисоки државни и воени почести претседателот Стево Пендаровски денеска ја почна официјалната посета на Полска. Тој беше пречекан од претседателот на Република Полска, Анджеј...
МАКЕДОНИЈА

Пендаровски во официјална посета на Полска

Stefanija Kuzmanovska
Претседателот Стево Пендаровски денеска ќе престојува во официјална посета на Република Полска. Во Варшава, Пендаровски со највисоки државни и воени почести, како што е најавено,...
Политика

Пендаровски утре во официјална посета на Полска

Stefanija Kuzmanovska
Претседателот Стево Пендаровски, утре ќе престојува во официјална посета на Република Полска. Во Варшава, Пендаровски со највисоки државни и воени почести, како што е најавнео,...
ЕУ СВЕТ

Масовни протести во Полска поради најавениот судски закон

Масовни протести се одржаа вечерва низ Полска против новиот закон кој планира да го спроведе националистичката владејачка партија Закон и правда, со кој на Владата...
ЕУ СВЕТ

Полска заплени рекордни два тона кокаин (ВИДЕО)

Во Полска се запленети речиси два тона кокаин од Колумбија, во вкупна проценета вредност од 470 милиони евра, изјави премиерот Матеуш Моравјецки. – Го спречивме...