СТАНДАРД life

Чешка

КОМПАНИИ

Најбогатиот човек во Чешка загина во хеликоптерска несреќа на Алјаска

Влатко Зорба
Најбогатиот човек во Чешка, милијардерот Петр Келнер, сопственик на „Теленор“, загина во пад на хеликоптер на Алјаска, соопшти денеска неговата финансиска групација ППФ. Американските власти...
КОМПАНИИ

Легендарниот „Colt“ преминува во чешки раце

Влатко Зорба
„Česká zbrojovka“, компанија за производство на оружје, го купи познатиот американски производител на оружје, компанијата „Colt“, која ги популаризираше револверите. Чешката компанија го купи легендарниот...
КОМПАНИИ

Чешки Будвар не ја ни почувствува кризата

Влатко Зорба
Будвар, чешка пиварница која долго време беше во спор со американскиот гигант Анхојзер-Буш околу употребата на марката Бадвајзер, го зголеми производството на рекордни нивоа минатата...
КОМПАНИИ

Како економиите на Чешка, Полска, Унгарија и Словачка станаа најдобри во Европа?

Влатко Зорба
Во последните десет години, земјите од т.н. Вишеградската група – Чешка, Полска, Унгарија и Словачка – успеа да постигне брз економски развој. И сега овие...
ЕКОНОМИЈА

Нова ИКТ инвестиција од Чешка

Влатко Зорба
Нова чешка инвестиција во ИТ-секторот во земјава ќе биде објавен денеска. Станува збор за инвестицијата во компанијата „Сеавус“, која е купена од нaјголемиот ИКТ-холдинг во...
ЕКОНОМИЈАКОМПАНИИ

Во Чешка платите се зголемија двојно побрзо отколку во Германија во последните 10 години

Берта Китинска
Во текот на последната деценија, платите во Чешка се зголемија за 51% или со најбрзо темпо во споредба со нејзините соседи. Во споредба со Германија,...
КОМПАНИИ

Потпишан договорот за државна помош со чешката компанија Локо Транс (ВИДЕО)

msp-admin
Владата на Република Северна Македонија и компанијата Локо Транс од Република Чешка, денес го потпишаа договорот за државна помош за инвестицијата во вредност од 15-20...
ЕКОНОМИЈА

Презентирани условите за инвестирање на бизнис форум во Брно: Вистинско време за чешки инвестиции во Северна Македонија (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев, министерката за странски инвестиции Зорица Апостолска, министерот задолжен за унапредување на правната регулатива...