Стандард
ЕКОНОМИЈА

Нова ИКТ инвестиција од Чешка

Нова чешка инвестиција во ИТ-секторот во земјава ќе биде објавен денеска.

Станува збор за инвестицијата во компанијата „Сеавус“, која е купена од нaјголемиот ИКТ-холдинг во Чешка, Групацијата Арикома.

По тој повод, во 14 часот, ќе се одржи прес-конференција, на која ќе се обратат премиерот Зоран Заев и чешкиот амбасадор Мирослав Томан, како и директорот за ИТ-инвестиции во Групацијата Арикома, Михал Томанек, и Игор Лештар, управен директор на Групацијата Сеавус.

Поврзани вести

Оштетени штедачи: ДАЛИ И ДОКАПИТАЛИЗАЦИЈАТА НА „ЕУРОСТАНДАРД“ ОД 10 МИЛИОНИ ЕВРА Е ДЕЛ ОД КРИМИНАЛОТ?

Влатко Зорба

ИПК: Македонија оди наназад и надолу во борбата против корупцијата

Влатко Зорба

Се замрзнуваат цените на лимонот, портокалот, мандарината, грејфрутот и клементината

error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!