Стандард

Инвестиција

КОМПАНИИ

Аналитичар: Акциите на Tesla сега се неразделно врзани со судбината на Bitcoin

Влатко Зорба
Неодамнешното купување на Bitcoin во вредност од 1,5 милијарди долари во режија на Tesla го одбележа февруари на пазарите. Сепак, со овој потег, компанијата врза...
ЕКОНОМИЈА

Деспотовски најави нова американска инвестиција во првата половина на март

Влатко Зорба
Директорот на ТИРЗ, Јован Деспотовски за „ТВ 24“ изјави дека во последните 45 дена имаме два нови договори, кои што се потпишани за околу 15-16...
КОМПАНИИ

Голдман Сакс претстави платформа за мали инвеститори на берзите

Влатко Зорба
Банката, позната по својата вклученост во скоро сите финансиски трендови и кризи во 21 век, како и по финансиските услуги што ги обезбедува за големите...
БИЗЛАЈФ

Како да знаете дали вашата инвестиција ќе се исплати?

Влатко Зорба
Добрите планови и проекти треба да бидат мерливи, затоа се препорачува да се провери профитабилноста на секоја нова идеја и инвестиција. Со проверка на профитабилноста,...
ЕКОНОМИЈА

Нова инвестиција во ТИРЗ – германската „Ипротекс“ инвестира 5 милиони евра и отвора нови 30 работни места

Влатко Зорба
Компанијата „Ипротекс“ и Дирекцијата за технолошко индустриски зони, денес го потпишаа договорот за државна поддршка, со кој оваа германска компанија, дел од групацијата „Innotech &...
ЕКОНОМИЈА

Нова ИКТ инвестиција од Чешка

Влатко Зорба
Нова чешка инвестиција во ИТ-секторот во земјава ќе биде објавен денеска. Станува збор за инвестицијата во компанијата „Сеавус“, која е купена од нaјголемиот ИКТ-холдинг во...
ТЕХНОЛОГИЈА

Словенечка паметна куќа за птици привлече инвестиција од 4,2 милиони евра

Влатко Зорба
Паметната куќичка за птици наречена „Bird Buddy“, поддржана од претежно словенечки деловен тим, успешно ја заврши својата кампања на глобалната платформа за онлајн финансирање „Кикстартер“....
ЕКОНОМИЈА КОМПАНИИ

Професионалците кои работат со недвижнини едногласни – пандемијата е вистинско време за инвестирање

Влатко Зорба
Пандемијата на коронавирусот драстично го намали интересот за изнајмување недвижности. Иако пазарот на недвижнини последниве месеци почна да се стабилизира, граѓаните се внимателни дали и...
ЕКОНОМИЈА

ЕК: Преку Гаранцискиот фонд за Западен Балкан, ќе се мобилизираат до 20 милијарди евра

Берта Китинска
Покрај редовните извештаи за реформскиот напредок на земјите од регионот, Европската Комисија денеска ќе го обелодени и долгоочекуваниот Економски и инвестициски план (ЕИП) за Западниот...
КОМПАНИИ

Во овој момент нема подобра инвестиција од Биткоинот

msp-admin
Американскиот бизнисмен и автор на бестселерот Богат татко, сиромашен татко, Роберт Киосаки, сподели неколку совети за оние кои сакаат да инвестираат во овие тешки времиња....
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!