СТАНДАРД life

ОИЕ

ЕКОНОМИЈА

Зелената енергија во фокусот на земјава со Интервентниот план за инвестиции

Влатко Зорба
Зелената енергија, односно енергијата од обновливи извори ќе биде во инвестицискиот фокус во следниве шест години со Интервентниот план за инвестиции 2021-2027 на Владата на...
ЕКОНОМИЈА

С. Македонија на врвот во регионот по раст на обновливи извори на енергија

Влатко Зорба
Северна Македонија минатата година го зголеми производството на енергија од обновливи извори на 827 мегавати, што претставува раст од 10,1 % и е во рамки...
ЕКОНОМИЈА

Групација за обновливи извори на енергија: Малите хидроелектрани се иднината, како најефикасен и најзначаен обновлив извор на енергија

Влатко Зорба
Групацијата на обновливи извори на енергија (ГОИЕ) при Стопанската комора на Северна Македонија денеска одржа онлајн прес-конференција претставувајќи ги своите заложби за одржливо искористување на...
КОМПАНИИ

Инсталирани рекорден број нови капацитети за производство на ОИЕ

Влатко Зорба
Рекордни 260 гигавати (GW) нов капацитет за обновлива енергија беше инсталиран ширум светот во 2020 година, и покрај влијанието на пандемијата „КОВИД-19“, според податоците на...
ЕКОНОМИЈА

Бислимоски: ХЕЦ Чебрен ќе ја зголеми енергетската независност на земјава

Влатко Зорба
Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги, Марко Бислимоски на денешното предавање на Факултет за електротехника и информациски технологии – ФЕИТ, истакна дека...
ЕКОНОМИЈА

Бектеши: Поддршка од 52 милиони денари за домаќинствата за субвенции за печки на пелети, ПВЦ прозорци и инсталирање на сончеви колектори и фотонапонски панели

Влатко Зорба
Министерот за економија Крешник Бектеши на прес-конференција информираше дека Министерството за економија денеска објави четири јавни повици кои произлегуваат од Програмата за промоција на обновливите...
ЕКОНОМИЈА

Заев за словенечко „Дело“: Со зелени енергетски проекти обезбедуваме транзиција од јаглен на еколошки енергенси

Влатко Зорба
„Со зелени енергетски проекти ревносно ја следиме еколошката агенда на државата, согласно Европската зелена агенда, односно ја спроведуваме праведната транзиција од јаглен во еколошки енергенси...
ЕКОНОМИЈА

„Интеренерго“ и „Тригал“ со инвестиција од над 40 милиони евра во Богданци за продукција на електрична енергија од ОИЕ

Влатко Зорба
Денес во општина Богданци се официјализираше стартот на проектот за изградба на ветерен парк за продукција на електрична енергија од обновливи извори. Зад проектот, како...
КОМПАНИИ

Енергетската транзиција може да ја промени геополитичката карта на светот

Влатко Зорба
Намалувањето на емисиите ќе бара огромни инвестиции во екстракција на минерали и метали потребни за електрификација и складирање на енергија, а енергетската транзиција ќе ја...
ЕКОНОМИЈА

Заев: Повеќе од 30% од произведената енергија е од обновливи извори – блиску сме до европскиот просек

Влатко Зорба
„Сите хидроцентрали кои ги имаме, ветерниците кои ни се поставени, во моментот 30% од државата што произведува енергија е од обновливи извори на енергија и...