СТАНДАРД life

ХЕЦ Чебрен

ЕКОНОМИЈА

Бислимоски: ХЕЦ Чебрен ќе ја зголеми енергетската независност на земјава

Влатко Зорба
Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги, Марко Бислимоски на денешното предавање на Факултет за електротехника и информациски технологии – ФЕИТ, истакна дека...
ЕКОНОМИЈА

Девет од пријавените 10 конзорциуми се квалификувале за втората фаза за ХЕЦ Чебрен

Влатко Зорба
На синоќешната 53-та седница, Владата на Северна Македонија ја разгледа и усвои Информацијата за доделување концесија за користење вода за производство на електрична енергија од...
КОМПАНИИ

Во финална фаза подготовките за објавување тендер за изградба на ХЕЦ Чебрен преку ЈПП

msp-admin
Подготовките за објавување на тендер за изградба на хидро електраната Чебрен по принцип на јавно приватно партнерство (ЈПП) се во финална фаза, порача вицепремиерот за...