Таг : Анѓушев

Компании и пазар

Анѓушев: Да се одржи во жива состојба економијата, за потоа да биде лекувана

Влатко Зорба
Екс вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев во вечерашното вклучување во „КликПлус“ на ТВ 21 изјави дека во ситуација на пандемија од коронавирусот „важно е...
Политика

Анѓушев: Над 150 милиони евра ќе донесат три нови странски инвестиции кои влегуваат во земјава

Влатко Зорба
Повеќе од 150 милиони евра ќе тежат трите нови странски инвестиции што ќе почнат да се релизираат во земјава, најави вицепремиерот за економски прашања Кочо...
Политика

Анѓушев: Младите и работната сила не може да се задржи во земјава со ниски плати

Влатко Зорба
Предвремените парламентарни избори што се најавени за 12 април следната година не би требало да имаат некакво влијание врз економијата, смета вицепремиерот за економски прашања...
МАКЕДОНИЈА

Со поддршка на Владата, ЕУ и Светска Банка се зголемуваат понудените содржини за туристи во Малешевијата

Влатко Зорба
Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев, амбасадорот на ЕУ, Самуел Жбогар и директорот на канцеларијата на Светска банка за Северна...
Компании и пазар

Анѓушев: Мора да внимаваме како ќе ја обезбедиме електричната енергија во нашата држава (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев, се обрати на меѓународниот саем и конференција за обновливи извори на енергија, енергетска ефикасност, вода...
Политика

Анѓушев: ТАНАП е од исклучителна важност за С.Македонија

Влатко Зорба
„Оваа гасна магистрала за нас е од исклучителна важност заради тоа што дава конкурентни цени на природен гас и нуди дополнителна алтернатива во снабдувањето со...
ЕКОНОМИЈА

Анѓушев: Транс-анадолскиот гасовод дава конкурентни цени на природен гас и нуди дополнителна алтернатива во снабдувањето

Влатко Зорба
Транс-анадолскиот гасовод (ТАНАП) денеска официјално започна да пренесува гас до европскиот дел од јужниот гасен коридор на турско-грчката граница. На официјалното пуштање во употреба на...
ЕКОНОМИЈА

Анѓушев, Бектеши и Реџепи на пуштањето во употреба на ТАНАП

Влатко Зорба
На покана на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев, министерот за економија Крешник Бектеши и директорот на Национални енергетски ресурси...
Компании и пазар

Во Еуроникел Индустри стартуваше втората печка

Влатко Зорба
Кавадаречкиот комбинат Еуроникел Индустри бележи една година успешно работење и реализација на инвестицискиот план. По тој повод компанијата синоќа во Скопје имаше свечен прием, а...
Политика

Анѓушев – Вуцас: Сите економски индикатори се позитивни, Северна Македонија атрактивна за австриските инвеститори

Влатко Зорба
Сите економски индикатори се позитивни, а Северна Македонија е атрактивна за австриските инвеститори, е заклучокот од денешната средба на вицепремиерот Кочо Анѓушев со новоименуваниот амбасадор...