Таг : Анѓушев

Компании и пазар

Во финална фаза подготовките за објавување тендер за изградба на ХЕЦ Чебрен преку ЈПП

Влатко Зорба
Подготовките за објавување на тендер за изградба на хидро електраната Чебрен по принцип на јавно приватно партнерство (ЈПП) се во финална фаза, порача вицепремиерот за...
МАКЕДОНИЈА

Заврши Конференцијата на Југоисточна Европа и Источен Медитеран во Вашингтон

Влатко Зорба
Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев, изминатите два дена учествуваше на Конференцијата на Југоисточна Европа и Источен медитеран „Нови стратегии...
Политика

Анѓушев на средби со потпретседателите на СБ и Меѓународната финансиска коорпорација

Влатко Зорба
Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев, покрај учеството на Конференцијата на Југоисточна Европа и Источен медитеран „Нови стратегии – нови...
ЕКОНОМИЈА

Анѓушев од Вашингтон: Енергетската заедница ја прогласи С. Македонија за лидер во спроведување на енергетските реформи

Влатко Зорба
Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев, ја започна работната посета во Вашингтон ДЦ, со учество на панелот „Енергетска безбедност во...
МАКЕДОНИЈА

Министерот Анѓушев: Работам согласно Уставот и законите

Ивана Рамаданова
„Категорично изјавувам дека во извршувањето на функцијата заменик претседател на Владата задожлен за координација на економските ресори во целост се придржувам кон почитување на законските...
ЕКОНОМИЈА

Анѓушев од Солун: Остануваме посветени на евро-атлантските интеграции во насока на стабилност и побрз економски раст на земјата

Влатко Зорба
Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев, учествуваше на панелот „Југоисточна Европа, предизвици и перспективи“, во рамките на Самитот кој се одржа...
ЕКОНОМИЈА

Анѓушев: Домашната економија мора да биде отворена кон големите земји и пазари и да воспостави комуникации со руските компании

Руските компании да влезат на македонскиот пазар, да ги искористат бизнис поволностите што ги нуди земјава, да инвестираат и да реализираат заеднички проекти со македонските...
МАКЕДОНИЈА

Економски придобивки за македонските компании од членството во Алијансата

Ивана Рамаданова
Користење на придобивките од зачленувањето на нашата држава во НАТО во делот на економијата, процесите и начините македонските компании да учествуваат во јавните тендери за...
Политика

Анѓушев: Зголемувањето на платите е луѓето да останат во државата, а не поради предвремените избори

Viktor Jovanov
Вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев на денешната дебата на Телма изјави дека буџетот за идната година утре ќе се најде на владина седница...
Компании и пазар

Анѓушев: Растот поддржан од реални мерки, без задолжување на државата

Влатко Зорба
Годинава како никогаш досега се издвоени средства за поддршка на економијата, вкупно 55 милиони евра или 37 проценти повеќе од лани кога беа проектирани 40,7...