Стандард
КОМПАНИИ

Анѓушев: Законот за финансиска поддршка на инвестиции е атрактивен и привлекува голем интерес во светот (ВИДЕО)

Заменик претседателот во Владата на Северна Македонија, задолжен за економските ресори Кочо Анѓушев, на отворањето на фабриката на компанијата „Баумер“ денеска посочи дека е една од најдобрите во светот на високата технологија и нејзината фабрика во нашата земја е во согласност со политиките во поддршката на странските инвестиции да се привлечат колку што е можно повеќе вакви компании.

„Баумер“ е меѓународна компанија од високата технологија, посветена на компоненти за мехатронички системи и нивните совршени и прецизни производи се неизоставни делови од автомобилската, авио-индустријата, кај мобилните технологии, во градежништвото и во медицината. Им благодарам што ја избраа нашата земја со што се потврдува дека Законот за финансиска поддршка на инвестиции е атрактивен и дека е привлекува голем интерес во светот. Во таа насока на успешност говорат и бројките дека за само две години 20 компании започнаа да ги градат своите фабрики во ТИРЗ-овите, како и десеттина други надвор од зоните“, нагласи Заменик претседателот во Владата на Северна Македонија, задолжен за економските ресори Кочо Анѓушев.

Поврзани вести

Сметководителите предупредуваат: Без системски решенија ќе следат големи проблеми

Секој седми нов автомобил ќе биде електричен во 2024 година

msp-admin

„Луфтханза“ крати 22.000 работни места

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!