Стандард
КОМПАНИИ

„Баумер“: Критериумите тука се исти како и оние во Швајцарија или во Германија (ВИДЕО)

Оливер Вице, еден од сопствениците на „Баумер“ во својот говор на денешното отворање на фабриката нагласи дека одлуката на компанијата да инвестира во Северна Македонија е донесена заради поволните политики за поддршка на странските инвестиции, заради постоењето на висококвалификувана работна сила, како и заради пристапот до пазарот на ЕУ за пласирање на производите.

„Никогаш до сега не сме изградиле толку бргу, и тоа што е особено битно е што тоа е постигнато според нашите швајцарски стандарди за градење и за отпочнување на технолошкиот процес. Тие критериуми тука се исти како и оние во Швајцарија или во Германија“, истакна д-р Оливер Вице, еден од сопствениците на групацијата „Баумер“.

Поврзани вести

„Фолксваген“ со загуба од 800 милиони евра во првата половина од годината

msp-admin

Бислимоски: Енергетски компании бараат, на сметка од 1.000 поскапување од 50 денари

Влатко Зорба

Основачот на Spotify ќе инвестира една милијарда евра во европски стартапи

msp-admin