Таг : плати

ЕКОНОМИЈА

Царовска: Минималната плата ги покачи и останатите плати во државата

Берта Китинска
Вицепремиерката задолжена за економски прашања Мила Царовска смета дека покачувањето на минималната плата ги дало очекуваните резултати, односно дека го стимулирало зголемувањето и на останатите...
Политика

Реално е ВМРО-ДПМНЕ да ги зголеми платите за над 20 отсто, вели Славески

Влатко Зорба
Членот на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Славески вечерва во емисијата „Топ Тема“ изјави дека сосема реално е идната влада на ВМРО-ДПМНЕ да ги зголеми...
ЕКОНОМИЈА

Укажуваме дека ако платите се покачуваат без да се зголемува продуктивноста може да се јави проблем

Stefanija Kuzmanovska
ММФ алармира, не тврди. Вели дека ако платите се покачуваат без да се зголемува продуктивноста, тогаш може на долг рок да се јави проблем. Тоа...
Политика

СДСМ: Политиките за раст на платите во сите сектори даваат видливи резултати

Влатко Зорба
„Политиките на СДСМ за раст на платите во сите сектори даваат реални, видливи резултати. Преку постојаниот раст на минималната плата на реални економски основи, се...
Регион

Вучиќ ветува 900 евра просечна плата во Србија до 2025 година

Александар Тодески
Претседателот на соседна Србија, Александар Вучиќ денеска истакна дека со имплементација на програмата за инвестиции „Србија 2025“, просечната плата до крајот на 2025 година ќе...
Политика

Филипче: Процесот со зголемувањето на платите ќе се заокружи во февруари

Влатко Зорба
Ветивме поголема плата за лекарите и сестрите, веќе е тоа делумно остварено. Дефинитивно процесот ќе се заокружи во февруари кога ќе се достигнат стоте илјади...
Фудбал

Барселона, Реал Мадрид и Јувентус даваат најголеми плати во спортот

Влатко Зорба
Колосите на европскиот фудбал Барселона, Реал Мадрид и Јувентус плаќаат најголеми плати во спортот, според глобалната анкета на sportingintelligence.com. Каталонците се на врвот на списокот...
МАКЕДОНИЈА

Пратениците ќе дебатираат за предлогот Јовески да исплаќа плати во СЈО

Александар Тодески
Пратениците во среда ќе ги разгледуваат предложените измени во Законот за јавнообвинителската служба, со кои ингеренциите врз Специјалното јавно обвинителство ќе ги има државниот јавен...
Политика

Заев: Изминативе две и пол години имаме највисок раст на платите и рекорден број нови работни места (ВИДЕО)

Влатко Зорба
По две и пол години силна и одговорна економска политика, граѓаните почнаа да ги чувствуваат придобивките – зголемени плати, намалени трошоци, помош за ранливите, растат...
Политика

СДСМ: Трендот на значително зголемување на платите ќе продолжи и наредните месеци

Влатко Зорба
„Политиките на СДСМ за зголемувањето на животниот стандард, обезбедување повеќе пари кај граѓаните и поддршката за стопанството даваат резултати“, велат утрово од СДСМ. „Според најновите...