СТАНДАРД life

Пад

КОМПАНИИ

Вол стрит со мал пад, загрижува инфлацијата

На Вол стрит цените на акциите малку паднаа во вторникот, откако запишаа раст претходниот ден, бидејќи инвеститорите се претпазливи за зголемувањето на инфлациските притисоци во...
КРИПТОВАЛУТИ

Биткоинот продолжи да паѓа, изгуби 30 отсто од својата вредност

Водечката криптовалута биткоин продолжи со забрзани загуби и денес, откако изгуби до 30 отсто пред малку да закрепне. Тоа е реакција на предупредувањето на Кина...
КРИПТОВАЛУТИ

За прв пат во последните 14 недели, биткоин падна под 40.000 долари

За прв пат во последните 14 недели, најпознатата криптовалута во светот, биткоинот, минатата вечер падна под 40.000 американски долари, откако продолжи големата продажба, која започна...
КОМПАНИИ

Еврозоната повторно погодена од рецесија

Влатко Зорба
Економијата во еврозоната повторно падна во рецесија, бидејќи влијанието на пандемијата продолжува да биде под влијание на активностите. Европските економии беа погодени од обнова на...
КРИПТОВАЛУТИ

Драстичен пад на биткоинот: Денес вреди дури 16.000 долари помалку од пред 10 дена!

Влатко Зорба
Токму кога помисливме дека криптовалутите се движат исклучиво нагоре и немаа намера да „забават“, падот на биткоинот и другите дигитални валути не потсети зошто ги...
КОМПАНИИ

Пад на европските берзи откако достигнаа рекордни нивоа

Влатко Зорба
На европските берзи цените на акциите паднаа, па индексот STOXX 600 се лизна од рекордно ниво, бидејќи инвеститорите не сакаат да преземаат дополнителни ризици пред...
КОМПАНИИ

Минатата недела цените на нафтата паднаа за повеќе од 2 проценти

Влатко Зорба
Нa светските пазари, цените на нафтата минатата недела паднаа за повеќе од 2 проценти, бидејќи најголемите светски производители најавија зголемување на производството, а трговците не...
КРИПТОВАЛУТИ

Биткоин манијата почнува да опаѓа

Влатко Зорба
Цената на биткоинот паѓа во позадина на црвениот бран кај средства, кои претходно заработуваа од оптимизмот околу стимулациите, кој ги презеде пазарите, според „Блумберг“. Најголемата...
КОМПАНИИ

Волстрит падна поради најавата за зголемување на даноците, паднаа и повеќето европски берзи

Влатко Зорба
Берзанските индекси на Волстрит ги загубија сите добивки од претходниот ден во вторникот, затоа што инвеститорите се загрижени за плановите на владата да ги зголеми...