Стандард

Пад

КОМПАНИИ

Еврозоната повторно погодена од рецесија

Влатко Зорба
Економијата во еврозоната повторно падна во рецесија, бидејќи влијанието на пандемијата продолжува да биде под влијание на активностите. Европските економии беа погодени од обнова на...
КРИПТОВАЛУТИ

Драстичен пад на биткоинот: Денес вреди дури 16.000 долари помалку од пред 10 дена!

Влатко Зорба
Токму кога помисливме дека криптовалутите се движат исклучиво нагоре и немаа намера да „забават“, падот на биткоинот и другите дигитални валути не потсети зошто ги...
КОМПАНИИ

Пад на европските берзи откако достигнаа рекордни нивоа

Влатко Зорба
На европските берзи цените на акциите паднаа, па индексот STOXX 600 се лизна од рекордно ниво, бидејќи инвеститорите не сакаат да преземаат дополнителни ризици пред...
КОМПАНИИ

Минатата недела цените на нафтата паднаа за повеќе од 2 проценти

Влатко Зорба
Нa светските пазари, цените на нафтата минатата недела паднаа за повеќе од 2 проценти, бидејќи најголемите светски производители најавија зголемување на производството, а трговците не...
КРИПТОВАЛУТИ

Биткоин манијата почнува да опаѓа

Влатко Зорба
Цената на биткоинот паѓа во позадина на црвениот бран кај средства, кои претходно заработуваа од оптимизмот околу стимулациите, кој ги презеде пазарите, според „Блумберг“. Најголемата...
КОМПАНИИ

Волстрит падна поради најавата за зголемување на даноците, паднаа и повеќето европски берзи

Влатко Зорба
Берзанските индекси на Волстрит ги загубија сите добивки од претходниот ден во вторникот, затоа што инвеститорите се загрижени за плановите на владата да ги зголеми...
АНАЛИЗИ

Неуспехот на вакцинацијата во Европа навестува мрачно и тешко лето

Влатко Зорба
Забрзаната имунизација на населението во САД по инаугурацијата на новиот шеф на државата дава надеж дека Американците ќе можат да се вратат на плажите и...
КОМПАНИИ

Централната банка на Германија предвидува нагло опаѓање на економијата

Влатко Зорба
Германската економија најверојатно драстично ќе падне во првиот квартал поради пандемиските мерки што извршија сериозен притисок врз услужниот сектор и ги забавија силните активности во...
КРИПТОВАЛУТИ

За само еден час Биткоин изгуби 5% од својата вредност

Влатко Зорба
По утринскиот скок на берзата на криптовалути, кога биткоинот вредеше дури 58.500 долари, вредноста на најпопуларната криптовалута падна за само еден час за повеќе од...
ТЕХНОЛОГИЈА

Новата надградба на Windows 10 поправа проблем со печатачите што предизвикуваше пад на системот

Влатко Зорба
По претходното ажурирање на Windows 10, некои корисници имаа проблеми со падови на системот и „синиот екран на смртта“ кога се обидоа да отпечатат нешто...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!