Стандард
КОМПАНИИ

Еврозоната повторно погодена од рецесија

Економијата во еврозоната повторно падна во рецесија, бидејќи влијанието на пандемијата продолжува да биде под влијание на активностите.

Европските економии беа погодени од обнова на бројот на инфекциите оваа година и ограничувања поврзани со КОВИД, пренесе Би-Би-Си.

Еврозоната падна за 0,6 проценти во периодот од јануари до март, што претставува втор последователен пад на економската активност.

Тоа е втора ваква епизода, таканаречена рецесија со двоен пад, од почетокот на пандемијата.

Сепак, меѓу националните економии кои досега пријавија податоци, само Италија го повтори овој образец.

Другите земји објавија одреден раст во едниот или другиот од последните два квартали.

Француската економија порасна во првите три месеци од оваа година, но само за 0,4 проценти, откако падна на крајот на 2020 година, иако Националната агенција за статистика го опиша закрепнувањето како „ограничено“.

Во Германија беше обратно, со одреден раст во четвртиот квартал од минатата година, проследен со голем пад во првиот од 2021-ва – 1,7 проценти.

Поврзани вести

УЈП: Ако имате сметка во „Еуростандард банка“ и барате поврат на ДДВ, веднаш извршете промена

Никола Поповски

Халкбанк ја одложува наплатата на кредитните обврски за 6 месеци за сите физички лица кои имаат редовна отплата на своите обврски

msp-admin

Најбогатите Американци под Бајден го зголемија своето богатство за 195 милијарди долари