СТАНДАРД life

Еврозона

КОМПАНИИ

Еврозоната повторно погодена од рецесија

Влатко Зорба
Економијата во еврозоната повторно падна во рецесија, бидејќи влијанието на пандемијата продолжува да биде под влијание на активностите. Европските економии беа погодени од обнова на...
КОМПАНИИ

Лондонски аналитичари: Еврозоната влегува во нова рецесија

Влатко Зорба
Економијата во еврозоната повторно се намали во февруари и влегува во нова рецесија поради постојаниот притисок на ограничувањата врз услужниот сектор поради коронавирусот, но директорите...
КОМПАНИИ

Шефицата на ЕЦБ очекува 2021-ва да биде „година на закрепнување“

Влатко Зорба
Претседателката на Европската централна банка, Кристин Лагард денеска изјави дека очекува 2021 година да биде „година на закрепнување“ на еврозоната. „Очекуваме трендот на закрепнување да...
АНАЛИЗИ

Што ни кажува јануарскиот пораст на инфлацијата во еврозоната?

Влатко Зорба
„Леле!“ Ако инфлацијата во еврозоната можеше да зборува, ќе се извикнеше на овој начин вчера, кога Евростат објави дека се зголеми за 0,9% во јануари...
КОМПАНИИ

Лагард: Закрепнувањето од пандемијата може да биде одложено

Влатко Зорба
Претседателката на Европската централна банка Кристин Лагард се надева дека 2021 година ќе продолжи да биде година на економско закрепнување од пандемијата, и покрај сериозните...
КОМПАНИИ

Деловната активност во еврозоната на двомесечен минимум

Влатко Зорба
Деловната активност во еврозоната падна на двомесечен минимум во јануари, поради заострувањето на мерките за ограничување на короната, покажуваат првичните резултати од студијата на аналитичката...
КОМПАНИИ

Стабилизација на извозот и увозот на европски производи во ноември 2020 година

Влатко Зорба
Извозот и увозот на стоки во ЕУ и еврозоната се стабилизираа во ноември 2020 година, сигнализирајќи подобрување кон крајот на пандемиската година во која тие...
КОМПАНИИ

Лагард: Економијата во еврозоната ќе доживее подобри времиња

Влатко Зорба
Претседателот на Европската централна банка (ЕЦБ), Кристин Лагард, вчера изјави дека економијата во еврозоната ја чека опоравување оваа година, под услов мерките воведени за сузбивање...