Таг : Коронакриза

СВЕТ

Папата донираше еден милион евра за помош на погодените од коронакризата

Stefanija Kuzmanovska
Папата Фрањо дал милион евра за нова фондација која ќе им помогне на Римјаните погодени од економската криза предизвикана од коронавирусот, пренесува „Н1“. Со фондацијата...
ЕКОНОМИЈА

ЕЦБ: Банките во еврозоната со 20 милијарди евра во борба против коронакризата

Stefanija Kuzmanovska
Банките во еврозоната ќе имаат на располагање повеќе од 20 милијарди евра во рамките на финансиските мерки преземени против коронавирусот, соопшти Европската централна банка (ЕЦБ)....
ЕКОНОМИЈА

Ангеловска: Мерката 14.500 денари плата по вработен се однесува на сите фирми погодени од корона кризата

Берта Китинска
Министерката за финансии, Нина Ангеловска, во емисијата „Економски магазин“ на Алсат телевизија, ја појасни најновата уредба која Владата ја донесе за финансиска помош на стопанството,...
ЕКОНОМИЈА

Развојна банка: Ќе има и бескаматна линија „Ковид2“, фирмите почнаа да доставуваат барања за кредити

Развојната банка веќе добила апликации од фирми погодени од коронавирусот за бескаматните кредити, велат од таму во изјава за „Лоаклно“. Од таму посочуваат дека навремено...
ЕКОНОМИЈА

Заев: Банките нема да наплаќаат рати за кредити на граѓаните и погодените фирми до јуни

Претседателите и членовите на комисиите, на советите нема да земаат надоместок за месеците април и мај, ова не е време за екстра надоместоци. Заштедите кои...