Таг : Кредити

ЕКОНОМИЈА

Со уредба продолжен рокот во кој ќе се менуваат договорните услови на кредитите за 90 дена по вонредната состојба

Се продолжува рокот во кој банките и штедилниците можат да ги променат договорните услови на кредитните изложености на правните и физичките лица за 90 дена...
Компании и пазар

Ангеловска: Целосно реализирани првите бескаматни кредити

Министерката за финансии Нина Ангеловска на својот Фејсбук профил објави дека целосно е реализирана првата бескаматна линија кредити за поддршка на ликвидноста на микро, малите...
Компании и пазар

НБ може да ја продолжи одложената отплата на кредитите, ако има втор бран на кризата

Гувернерката на Народната банка Анита Ангеловска – Бежовска во вечерашното гостување на телевизија Телма изјави дека како централна банка се подготвени доколку има втор бран...
ЕКОНОМИЈА

Нова поволност: Од среда бескаматни кредити за фирмите погодени од корона кризата

Берта Китинска
Министерката за финансии Нина Ангеловска  најави бескаматни кредити кои на располагање на микро, малите и средните компаниите  ќе им бидат од 29 април. -За линијата...
ЕКОНОМИЈА

Дури 70% од физичките лица кои користат кредити прифатиле одложување на ратите

Берта Китинска
Одложувањето на плаќањето на кредитите на шест месеци за граѓаните нема да биде бесплатно, туку ќе ги чини пари, доколку донесат одлука да ја искористат...
Политика

Ангеловска: Каматите на кредитите не се простуваат никаде

Влатко Зорба
Економската стабилност на земјата се заснова и зависи од банкарскиот сектор, кој сега е стабилен, а таков треба да остане и по завршување на корона...
ЕКОНОМИЈА

Шест месеци одложено плаќање за сите обврски, нуди Стопанска банка

Берта Китинска
Шест месеци одложено плаќање за сите обврски доспеани од 29 февруари годинава по основ на сите кредити, кредитни картички и дозволено пречекорување заклучно со 30...
Компании и пазар

Халкбанк ја одложува наплатата на кредитните обврски за 6 месеци за сите физички лица кои имаат редовна отплата на своите обврски

Влатко Зорба
Халкбанк АД Скопје донесе одлука на сите физички лица, клиенти на банката, кои по било која основа немаат ненаплатени кредитни обврски подолго од 90 дена...
Компании и пазар

НЛБ: Одложено плаќањето на кредите за 6 месеци за физички лица

Влатко Зорба
Со цел полесно надминување и ублажување на негативните ефекти од кризната ситуација предизвикана од пандемијата на вирусот COVID-19, НЛБ Банка презема посебни мерки за поддршка...
ЕКОНОМИЈА

Банките носат одлуки за кредтините олеснувања согласно владината Уредба

Владата донесе Уредба со законска сила, а која го одредува начинот на промена на договорни услови на кредитни изложености кај банките и штедилниците. Оваа Уредба ги...