Таг : Фирми

Компании и пазар

Фирми и поединци на УЈП ѝ должат 9,6 милијарди денари

Stefanija Kuzmanovska
Управата за јавни приходи ја објави Листата на должници на којашто 2.004 правни и 2.310 физички лица ѝ должат 9.693.161.515 денари. Кај правните лица (2.004)...
Политика

Најдоцна до 15 октомври ќе почнат сите активности за именување директори

Влатко Зорба
Веќе следната семица ќе почнеме со именување на директорите, таму каде што треба конкурси ќе се распишат, а верувма дека и надлежните институции како што...
Компании и пазар

Фирмите што користат средства од ФИТР уплатиле во Буџетот 3,5 милиони евра повеќе, отколку што Фондот исплатил кон проектите

Влатко Зорба
„Можам да ви кажам само едно големо благодарам, дека се охрабривте и во ова време на криза решивте да инвестирате во својата иднина и развој....
ЕКОНОМИЈА

Граѓаните реагираат: „Во земја ќе пропаднат од срам газдите Немојте толку сурово УЈП“

Берта Китинска
Над 700 фирми од земјава, најголемиот дел од Скопје, Тетово, Гостивар, Струга, Куманово, побарале поддршка од државата преку мерката за исплата на плата на вработените...
ЕКОНОМИЈА

Здруженија и синдикати бараат казни и присилна наплата за фирмите кои зеле државна помош, а не исплатиле плати

Повеќе здруженија и синдикати денеска преку заедничко сооштение реагираат на тоа што одредени фирми кои и покрај тоа што добиле државна помош не ја исполниле...
ЕКОНОМИЈА

Газди наместо на работниците, државните пари ги ставале во џеб, за казна ќе бидат јавно објавени

Над 700 фирми од земјава, најголемиот дел од Скопје, Тетово, Гостивар, Струга, Куманово, побарале поддршка од државата преку мерката за исплата на плата на вработените...
Политика

Николоски: Заеви почнаа да го селат капиталот од Македонија

Влатко Зорба
Носителот на кандидатската листа на ВМРО-ДПМНЕ во ИЕ 4, Александар Николоски денеска излезе со тврдење дека лидерот на СДСМ Зоран Заев и неговото семејство почнале...
Компании и пазар

Скопски Центар е општина со најмногу микро, мали и средни компании во земјава

Влатко Зорба
Скопски Центар е општина со најмногу микро, мали и средни компании во земјава, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Меѓу петте општини со најголем...
Политика

Левицата поднесе четири пријави против сопственици на фирми

Вчера, правниот сектор на Левица, професионално помогнат од адвокатски тим по трудово право, поднесе четири КРИВИЧНИ ПРИЈАВИ против работодавачи – првенствено газди на текстилни фабрики...
Компании и пазар

Нова кредитна линија од 8 милиони евра бескаматни кредити преку Развојната банка за фирмите

Влатко Зорба
Владата на денешната седница донесе одлука за отворање на новата кредитна линија од осум милиони евра бескаматни кредити преку Развојната банка, која е дел од...