Таг : УЈП

Компании и пазар

Фирми и поединци на УЈП ѝ должат 9,6 милијарди денари

Stefanija Kuzmanovska
Управата за јавни приходи ја објави Листата на должници на којашто 2.004 правни и 2.310 физички лица ѝ должат 9.693.161.515 денари. Кај правните лица (2.004)...
Компании и пазар

УЈП: Остварен 9,5 пати поголем промет од македонски прозиводи во „Викендот без ДДВ“ во однос на истиот 2019 година

Влатко Зорба
Управата за јавни приходи го заокружи првиот „Викенд без ДДВ“ преку кој граѓаните можеа да остварат враќање на целосниот износ на ДДВ за купените македонски...
ЕКОНОМИЈА

Граѓаните месецов ќе добијат поврат на ДДВ од 5,4 милиони евра

Берта Китинска
Граѓаните кои скенираат фискални сметки од почетокот на месецот ќе ги добијат средствата од повратот за второто тримесечје од годинава. Според податоците од Управата за...
ЕКОНОМИЈА

Граѓаните реагираат: „Во земја ќе пропаднат од срам газдите Немојте толку сурово УЈП“

Берта Китинска
Над 700 фирми од земјава, најголемиот дел од Скопје, Тетово, Гостивар, Струга, Куманово, побарале поддршка од државата преку мерката за исплата на плата на вработените...
ЕКОНОМИЈА

УЈП: Од 12 јуни, по 20 отсто од данокот за македонските производи

Управата за јавни приходи од 12 јуни годинава ќе прави нова пресметка на повратот на ДДВ кај граѓаните, за второто тримесечје, поради измената, кај македонските...
ЕКОНОМИЈА

Медиумите може да поднесуваат барања за субвенционирање на социјалното осигурување за вработените

Управата за јавни приходи соопшти дека работодавачите во медиумите можат да аплицираат за субвенционирање на придонесите на платите на вработените. „За секој осигуреник за месец...
Политика

Лукаревска: И во криза не баравме изговори, градиме, ги поддржуваме бизнисите, ги враќаме парите кај граѓаните

Влатко Зорба
Со граѓаните на општина Бутел носителката на изборна листа во ИЕ2 Сања Лукаревска, разговараше за приоритетните комунални прашања, за поддршата на бизнис секторот, за можностите...
ЕКОНОМИЈА

УЈП: Работодавачите и во јуни ќе добијат 14.500 денари од државата

Управата за јавни приходи информира дека на системот Е-Даноци може да се најде образецот БФП-ИП/1 со кој компаниите може да побараат финансиска поддршка од 14.500...
Политика

Лукаревска: ЈП беше носител на поголемиот дел економски мерки и работевме макотрпно 24 часа

Влатко Зорба
„Во ова кризно време, УЈП беше носител на поголемиот дел економски мерки и работевме макотрпно 24 часа, за празници и за викенди, од дома и...
Политика

Лукаревска: Згрозена сум од непочитта и злоупотребата на било чија здравствена состојба

Влатко Зорба
„Најостро ги демантирам тенденциозните дезинформации, лаги и конструкции кои одредени лица сокриени позади лажни профили, ги шират за мене. Изминативе денови се соочувам со оркестриран...