Таг : Ангеловска

Компании и пазар

Просечната нето-плата во јуни 2020-та, повисока за 1.662 денари во однос на истиот месец лани

Влатко Зорба
Просечната нето-плата во јуни 2020 година, повисока за 1.662 денари во однос на истиот месец лани. Растот на просечната плата продолжува и покрај коронакризата, соопшти...
МАКЕДОНИЈА

Започна исплатата на повратот на ДДВ на граѓаните за месеците април, мај и јуни

Влатко Зорба
Започна исплатата на повратот на ДДВ на граѓаните за месеците април, мај и јуни, односно второто тримесечје од 2020! Досега на сметките на над 140...
Политика

Обвинителството нема отворено предмет за повлекувањето на парите на Ангеловска од „Еуростандард“

Влатко Зорба
До сега не е отворен предмет за повлекувањето на парите од страна на министерката за финансии Нина Ангеловска, изјавиле за ТВ 24 од Јавното обвинителство....
Политика

Ангеловска: Не е точно дека сум ги повлекла моите средства од „Еуростандард банка“

Влатко Зорба
Министерката за финансии Нина Ангеловска ги демантираше информациите кои се пласираа во врска со повлекување на нејзините средства од „Еуростандард банка“, која е ставена во...
Политика

Гошев: Ангеловска знаела што ќе се случи со Еуростандард банка и ги повлекла своите пари

Влатко Зорба
Поранешниот прв човек на Народната банка, Петар Гошев во изјава за ТВ24 смета дека министерката за финансии, Нина Ангеловска ја злоупотребила својата положба со повлекувањето...
ЕКОНОМИЈА

Ангеловска: Барајте ги вашите сметки, покрај повратот на средства учествувате во борбата против против затајувачите!

Берта Китинска
МојДДВ веќе брои над 315.000 корисници.Барајте ги вашите сметки и скенирајте ги – не само затоа што остварувате право на поврат и може да добиете...
Компании и пазар

Околу 305 илјади граѓани користат Домашна платежна картичка

Влатко Зорба
Околу 305 илјади граѓани користат Домашна платежна картичка. Заклучно 1 август доделени се картички во вредност од 26,7 милиони евра, од кои корисниците до тој...
Компании и пазар

Ангеловска: Реализацијата на буџетот во јули покажува дека заживувањето на економијата се одвива со добра динамика

Влатко Зорба
Реализацијата на буџетот во јули покажува дека заживувањето на економијата се одвива со добра динамика. Од почетокот на кризата во јули за прв пат забележуваме...
ЕКОНОМИЈА

Ангеловска за „SamPotolicchio“: Ковид -19 навистина ја става дигиталната трансформација во 5-та брзина

Берта Китинска
Министерката за финансии, Нина Ангеловска  во интервјуто со Сем Потоличио – еден од најдобрите американски професори според Princeton Review, одговори на неколку клучни прашања за...
СТАВ

Ангеловска: Илинден е доказ дека цврстата визија, цели и идеали, градат големи работи

Влатко Зорба
Подобро утре за сите нас, за сегашните и за идните генерации ќе обезбедиме единствено ако сите работиме посветено за тоа. Денешниот ден Илинден е доказ...