СТАНДАРД life

картички

КОМПАНИИ

Збогум картички? Технологија за препознавање лице доаѓа на банкоматите

Влатко Зорба
Сингапурската OCBC воведе биометриска технологија за препознавање на лице за услуги со банкомат. Банката на тој начин ја елиминираше потребата од носење платежни картички. Банката...
КОМПАНИИ

Постојат ли ризици од честите плаќања со картички?

Влатко Зорба
Безготовинските начини на плаќање станаа број 1 во времето на пандемијата, иако тие сигурно започнаа да се применуваат пред 2020 година. Тие доживеаја бум во...
ЕКОНОМИЈА

Граѓаните ги чекаат списоците: Финансиска помош за три категории граѓани

Берта Китинска
Измените и дополнувањата на Буџетот за 2020 година треба да бидат усвоени во Собранието за да можат 283.000 граѓани да добијат домашни платежни картички. Прекројувањето...
ЕКОНОМИЈАКОМПАНИИ

Нови картички и ваучери за самохрани мајки, пензионери, самостојни уметници

Берта Китинска
Новите економски мерки од четвртиот пакет за поддршка на стопанството ќе почнат да се користат од оваа недела, највија од Влада. Како што информираше вицепремиерот,...
ЕКОНОМИЈА

Платежни картички за пензионерите, самохраните родители и невработените

Берта Китинска
Владатата ќе даде платежни картички Купувам домашно на 283.000 граѓани на државата во вкупна вредност од 27,6 милиони евра. По 6.000 денари на картичка ќе...
ЕКОНОМИЈА

Нов пакет антикризни мерки, таргет најсиромашните и враќање на работа на отпуштените

Берта Китинска
Четвртиот економски пакет е најавен за следната недела, според досегашните информации, ќе бидат опфатени повеќе категории граѓани, ќе се помогне на најсиромашните со платежни картички,...
ЕКОНОМИЈА

Четвртиот сет на економски мерки ќе стапи на сила штом се оформи владата, најави Спасовски

Берта Китинска
На денешната прес конференција техничкиот премиер Оливер Спасовски го најави четвртиот сет на економски мерки, кој ќе стапи на сила штом се оформи новата влада....
ЕКОНОМИЈА

Ангеловска: Прифатени 5.000 приговори од средношколци и студенти, нивните платежни картички ќе почнат да се печатат

Министерката за финансии Нина Ангеловска на својот фејсбук профил објави дека прифатени се околу 5.000 приговори за домашната платежна картичка од категоријата Млади лица –...
ЕКОНОМИЈА

KУПУВАМЕ ДОМАШНО: Граѓаните ги полнат торбите со македонски производи, во најава картички за пасивниете баратели на работа

Гужви пред банките и маркетите може да се забележат во последните неколку денови. Причина за тоа се платежните картички кои беа доделени на дел од...