СТАНДАРД life

Плаќање

КРИПТОВАЛУТИ

Биткоинот стана официјално средство за плаќање во Ел Салвадор

Stefanija Kuzmanovska
Ел Салвадор стана првата земја во светот во која биткоинот беше прогласен за официјално средство за плаќање, откако Конгресот го поддржа предлогот на претседателот Наиб...
БИЗЛАЈФ

Истражување: Еден од 20 луѓе го напушта ресторанот без да плати

Влатко Зорба
Според студија, еден од 20 посетители во ресторан го напуштил објектот без да плати. Истражување открило дека одредени посетители „прескокнувале“ да ја платат сметката, бидејќи...
КРИПТОВАЛУТИ

Google Pay и Samsung Pay ќе прифатат плаќања со Bitcoin

Влатко Зорба
Google Pay и Samsung Pay наскоро ќе им овозможат на корисниците да вршат плаќања користејќи криптовалути, според неодамнешното соопштение од услугата за плаќање на криптовалути...
КОМПАНИИ

Постојат ли ризици од честите плаќања со картички?

Влатко Зорба
Безготовинските начини на плаќање станаа број 1 во времето на пандемијата, иако тие сигурно започнаа да се применуваат пред 2020 година. Тие доживеаја бум во...
ТЕХНОЛОГИЈА

Amazon развива метод за плаќање со дланка

msp-admin
Гигантот Amazon планира да воведе технологија за препознавање купувачи во своите продавници „Amazon Go“ по карактеристиките на нивните дланки. Ова е побрз метод од идентификација...
ТЕХНОЛОГИЈА

Facebook Pay ви овозможува бесплатно испраќање пари во Instagram, WhatsApp и Messenger

msp-admin
Facebook официјално ја претстави својата нова услуга за мобилни плаќања, за која се очекува да ги охрабри корисниците да испраќаат пари до своите пријатели. Платформата...