СТАНДАРД life

Апликација

Шоубиз

📽 Актерката била исфрлена од апликацијата за запознавање: „Мислеа дека мојот профил е лажен“

Radmila Tasevska
Тери Хачер била исклучена од популарната апликација за запознавање „Hinge“, бидејќи мислеле дека нејзиниот профил е лажен. Актерката го откри ова за време на гостувањето...
ТЕХНОЛОГИЈА

Нова опасна ИЗМАМА во WhatsApp: Неофицијални сметки на апликацијата бараат 6-цифрен код

Влатко Зорба
Покрај сегашните проблеми со напуштање од голем број на корисници, низ кои минуваше последните месеци поради новите правила за приватност, WhatsApp претходно беше многу плодна...
ТЕХНОЛОГИЈА

Instagram по грешка им дозволи на многу корисници да ги скријат „лајковите“ на објавите

Влатко Зорба
Програмерите на апликации сакаат да експериментираат со нови функции. Instagram постојано бара нови начини за подобрување на интерфејсот и полесно наоѓање на релевантна содржина. Огромната...
КОМПАНИИ

Zoom очекува да остане клучна платформа во секојдневниот живот и оваа година

Влатко Зорба
Zoom предвидува дека ќе продолжи да покажува силни резултати оваа година, и покрај подобрите изгледи за здравствената состојба по претходната, во која оваа апликација за...
ТЕХНОЛОГИЈА

Докажано: Ковид-апликациите за барање контакти го намалуваат бројот на инфекции со коронавирус

Влатко Зорба
Од почетокот на пандемијата Ковид-19, дигитални апликации се пуштени во голем број земји кои се обидуваат да ги идентификуваат луѓето изложени на коронавирусот САРС-КоВ-2 и...
ЕКОНОМИЈА

Нова апликација за заштита на правата на потрошувачите

Влатко Зорба
Институтот за стратешки истражувања и едукација (ИСИЕ) денеска промовираше нова мобилна апликација за заштита на правата на потрошувачите – Potrosuvaci MK. Апликацијата е достапна на...
ТЕХНОЛОГИЈА

Паметните часовници на Huawei ќе работат со апликации од трети страни

Влатко Зорба
Паметните часовници се достапни во различни дизајни и големини. Во повеќето случаи, треба да пронајдете рамнотежа помеѓу одредени функционалности и траењето на батеријата. Главен приоритет...
КОМПАНИИ

Twitter сака да го купи индиски ShareChat

Влатко Зорба
Twitter можеби не е прва асоцијација кога станува збор за социјалните медиуми. Сепак, платформата за микроблогирање активно ја користат над 300 милиони корисници. Апликацијата е...
КРИПТОВАЛУТИ

Robinhood ќе овозможи повлекување и депозити на криптовалути

Влатко Зорба
Апликацијата за онлајн тргување со акции, Robinhood вели дека планира да дозволи повлекување и депозити на криптовалути, вклучувајќи Dogecoin. Со твит во средата, од апликацијата...
КОМПАНИИ

Голдман Сакс претстави платформа за мали инвеститори на берзите

Влатко Зорба
Банката, позната по својата вклученост во скоро сите финансиски трендови и кризи во 21 век, како и по финансиските услуги што ги обезбедува за големите...