СТАНДАРД life

ВатсАп

ТЕХНОЛОГИЈА

Нова опасна ИЗМАМА во WhatsApp: Неофицијални сметки на апликацијата бараат 6-цифрен код

Влатко Зорба
Покрај сегашните проблеми со напуштање од голем број на корисници, низ кои минуваше последните месеци поради новите правила за приватност, WhatsApp претходно беше многу плодна...
ТЕХНОЛОГИЈА

WhatsApp додава гласовни и видео повици во својата десктоп апликација

Влатко Зорба
Гласовните и видео повици еден-на-еден конечно се достапни како дел од десктоп апликацијата WhatsApp за Windows и Mac. Популарната услуга за пораки досега ги нудеше...
КОМПАНИИ

WhatsApp сепак реши да споделува податоци за корисниците

Влатко Зорба
Чат апликацијата WhatsApp, во сопственост на Facebook, објави дека сепак ќе ја спроведе контроверзната политика за приватност. Исто така, ќе пушти и банер, кој ќе...
ТЕХНОЛОГИЈА

WhatsApp сега бара биометриска верификација за пристап на компјутер и веб

Влатко Зорба
Корисниците сега ќе треба да го потврдат својот идентитет користејќи биометриски информации за да поврзат сметка на WhatsApp со компјутер или веб. Компанијата, која е...
ТЕХНОЛОГИЈА

Веб-верзијата на WhatsApp веќе поддржува видео повици

Влатко Зорба
WhatsApp е популарна апликација која предизвика широк одговор кај корисниците ширум светот во последните неколку недели. Овој пат, реакцијата на многу луѓе кои ја користат...
КОМПАНИИ

Корисниците масовно го бришат WhatsApp, компанијата ги одлага најавените измени

Влатко Зорба
Деновиве има многу полемики за апликацијата WhatsApp и за нејзините нови, построги услови за работење, т.е. употреба, што наиде на осуда. Имено, крајниот рок за...
ТЕХНОЛОГИЈА

Signal изгрева за сметка на WhatsApp

Влатко Зорба
WhatsApp неодамна воведе нови услови за користење за својата услуга, кои овозможуваат поголем пристап до корисничките податоци на Facebook, чија филијала е. Измените не влијаат...
ТЕХНОЛОГИЈА

Viber до корисниците на WhatsApp: Дојдете кај нас!

Влатко Зорба
Корисниците на WhatsApp треба да бараат алтернативи, повика извршниот директор на Viber, Џамел Агаја, испровоциран од ажурирањето на приватноста на конкурентскиот месинџер. До неодамна, корисниците...