16.8 C
Скопје
25 септември, 2023
СТАНДАРД life
ТЕХНОЛОГИЈА

WhatsApp изгуби милиони корисници

Поради лошо објаснето ажурирање на условите за користење, милиони корисници на WhatsApp ја напуштија таа платформа и се префрлија на алтернативи како Signal и Telegram.

Напуштањето на платформата беше толку големо што WhatsApp мораше да го одложи спроведувањето на новите услови, кои беа закажани за 8 февруари, за три месеци, до 15 мај, со цел да им ги објасни на корисниците промените што се воведуваат, пишува британскиот Guardian.

Во текот на првите три недели од јануари, платформата за пораки Signal доби 7,5 милиони нови корисници ширум светот, а Telegram 25, додека WhatsApp падна од осмото на 23-то место на врвот на најсимнуваните апликации во Велика Британија на 12 јануари.

Од друга страна, в на 6 јануари не беше ниту меѓу првите 1.000 најсимнувани апликации, за на 9 јануари да го стигне врвот.

Поврзани вести

Фејсбук: Стартуваше Програмата за проверка на факти од трети страни во Македонија

msp-admin

Huawei развива смартфон сличен на Motorola Razr 2019

msp-admin

Apple патентираше нов вид тастатура со вградени десплеи

Влатко Зорба