Стандард

Корисници

КРИПТОВАЛУТИ

Бројот на корисници на криптовалути веќе е над 100 милиони

Влатко Зорба
Повеќе од 100 милиони луѓе ширум светот сега користат криптовалути – и сè поголем број на бејби бумери и генерација Х се заинтересирани за Биткоин...
КОМПАНИИ

WhatsApp сепак реши да споделува податоци за корисниците

Влатко Зорба
Чат апликацијата WhatsApp, во сопственост на Facebook, објави дека сепак ќе ја спроведе контроверзната политика за приватност. Исто така, ќе пушти и банер, кој ќе...
КОМПАНИИ

Кина веќе има скоро 1 милијарда корисници на Интернет

Влатко Зорба
Кинескиот информативен центар за Интернет заедницата објави нови податоци кои покажуваат дека се повеќе луѓе користат мрежни услуги за време на пандемиските месеци. Во моментов...
ТЕХНОЛОГИЈА

Телефонски броеви на Фејсбук корисници се продаваат за 20 долари?

Влатко Зорба
Корисниците од повеќе од 15 земји, кои го поврзале бројот со сметката пред август 2019 година, ќе се соочат со проблеми. База на податоци полна...
КОМПАНИИ

Историски момент за технолошките компании: Корисниците ја губат довербата и го вртат грбот на „најголемите“

Влатко Зорба
Деновиве има многу полемики во врска со платформите за комуникација, како што е WhatsApp, кој одлучи дополнително да „ѕирне“ во приватноста на корисниците од 8...
ТЕХНОЛОГИЈА

Viber до корисниците на WhatsApp: Дојдете кај нас!

Влатко Зорба
Корисниците на WhatsApp треба да бараат алтернативи, повика извршниот директор на Viber, Џамел Агаја, испровоциран од ажурирањето на приватноста на конкурентскиот месинџер. До неодамна, корисниците...
КОМПАНИИ

WhatsApp губи корисници: Турција започнаа истрага, локалните апликации доживеаја бум

Влатко Зорба
Турскиот регулатор за конкуренција денес објави дека покренал истрага против WhatsApp и неговиот сопственик на Facebook, откако апликацијата за пораки побара од корисниците да му...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!