Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

Бројот на корисници на криптовалути веќе е над 100 милиони

Повеќе од 100 милиони луѓе ширум светот сега користат криптовалути – и сè поголем број на бејби бумери и генерација Х се заинтересирани за Биткоин и други токени, според два одделни извештаи.

Извештајот на Crypto.com проценува дека во јануари имало 106 милиони корисници на криптовалути ширум светот, по скок од 16% меѓу учесниците само минатиот месец.

Посебна студија на групата за финансиски советници deVere откри дека 70% од клиентите постари од 55 години веќе инвестирале во дигитални валути или планираат да го сторат тоа во 2021 година, иако Биткоин и другите се силно поврзани со инвеститорите од помладата генерација.

Извештајот посочува дека скокот на цените на Биткоин и другите дигитални токени е клучен двигател на зголемениот интерес за криптовалутите.

Во текот на минатата недела, Биткоин достигна рекордно ниво од над 58.000 долари пред да се сруши накратко на 45.000 УСД во вторникот. Сепак, во четвртокот наутро цената на Биткоин (БТК) беше околу 68% повисока за годината од 49.260 долари.

Јуни и август 2020 година и јануари 2021 година се „исклучително силни месеци“ за зголемување на обемот на корисници на крипто-средства, според менаџерот за истражување на Crypto.com, Кевин Ванг.

„Она што го забележуваме е дека доаѓаат периоди на силен раст по периоди на силно претставување на Bitcoin“, смета тој.

Crypto.com, исто така, го наведува бумот на Ethereum и институционалното прифаќање на криптовалутата од PayPal и MicroStrategy како клучни.

Најџел Грин, извршен директор на групацијата deVere, рече дека внатрешното истражување на компанијата спроведено врз 688 клиенти покажало дека неодамнешниот бум на криптовалути „го привлече вниманието на луѓето ширум светот – не само таканаречените дигитални локални помлади генерации“.

До оваа бројка од 106 милиони корисници , Crypto.com дојде преку анализа на податоците за блокчејн врз кои се засноваат криптовалутите, како и податоци од анкети и берзи.

Поврзани вести

Новограц: Биткоин ќе се искачи на 100.000 долари до крајот на 2021 година

Влатко Зорба

Јелен: Биткоин е ризично, шпекулативно средство

Влатко Зорба

40% раст на новите портфолија на Cardano во 2021 година

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!