Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

Grayscale се насочува кон Chainlink, Cardano, Polkadot…

Во неодамнешното соопштение за печатот, Grayscale официјално објави дека го следи создавањето на нови крипто-фондови базирани на Chainlink, Yearn.Finance, Cardano и други големи алткоини.

Најголемиот хеџ фонд за Биткоин – Grayscale Investments, потврди дека размислува да го диверзифицира своето портфолио со нови производи.

Новите крипто-фондови, за кои размислува, ќе се заснова на следниве алткоини: Chainlink, ADA, DOT, XMR, Yearn.Finance, EOS, Filecoin, BAT, SushiSwap, UniSwap и други.

Извршниот директор на компанијата, Мајкл Соненштајн, рече дека ниту една од монетите на списокот веројатно нема да стане основа за некој производ.

Grayscale веќе има Digital Large Cap фонд, кој се состои од Bitcoin, Ethereum, Lightcoin и Bitcoin Cash.

Од 4 јануари, XRP е исклучен од DLC поради тужба поднесена од SEC против најголемиот сопственик на паричката: Ripple Labs.

На почетокот на оваа година, Grayscale најави лансирање на нови крипто-фондови базирани на Yearn.Finance и други токени.

Поврзани вести

Платил две пици со 10.000 биткоини пред 11 години

Влатко Зорба

Може ли Bitcoin да дејствува како резервна валута? (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Биткоин се тргува за 53.000 долари, капитализацијата падна под трилион долари

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!