СТАНДАРД life
КРИПТОВАЛУТИ

Кубан: Dogecoin може да достигне 1 долар

Само три дена по прифаќањето на Dogecoin (DOGE) како начин на плаќање, сопственикот на Далас Маверикс, Марк Кубан предвиде дека цената на токенот на крајот ќе достигне 1 долар.

Во твит во саботата, тој рече дека клиентите користеле повеќе од 20.000 DOGE – приближно 1.018 долари за време на објавувањето – во трансакции со Далас Маверикс, тврдејќи дека франшизата сега е „најголемиот трговец на светот со Dogecoin“.

Милјардерот предвидува дека ако љубителите на кошарката треба да купат стока од Маверикс во вредност од 6.556.000.000 DOGE, цената на токенот „дефинитивно би достигнала до 1 долар“.

@Dallasmavs направи повеќе од 20.000 #DOGE трансакции, што нè прави НАЈГОЛЕМ ТРГОВЕЦ НА DOGE ВО СВЕТОТ! Благодарение на сите вас и можеме само да кажеме дека ако продадеме уште 6,556,000,000 #DOGECOIN за Mavs merch, #dogecoin КОНЕЧНО ЌЕ СТИГНЕ ДО 1 $ !!!

Маверикс беа меѓу првите франшизи во НБА кои ја признаа криптовалутата како начин на плаќање на билети и стоки откако пред две години почнаа да го прифаќаат БТК преку портфолио на компанијата BitPay. Фановите на Маверикс, исто така, можат да плаќаат за опрема и сувенири со Bitcoin Cash (BCH), USD Coin (USDC), Gemini dollar (GUSD), Paxos Standard (PAX) и Binance USD (BUSD).

Иако е создаден како шега, DOGE порасна во последните неколку месеци, бидејќи милијардерите, вклучувајќи го и Кубан и извршниот директор на Тесла, Елон Маск, ја споменаа паричката на социјалните мрежи.

Твитовите на Маск веројатно придонесоа за пораст на цената на токенот на 0,01 $ во јануари до рекордни 0,078. За време на објавувањето, цената на DOGE е 0,054, што значи дека токенот ќе мора да се зголеми за 1,864% за да достигне 1 долар.

Сопственикот на Далас Маверикс претходно го опиша DOGE како „алатка за предавање економија“. Дури и со зголемувањето на DOGE плаќањата за кошаркарската франшиза, Кубан рече дека тој сè уште „се забавува“ и дека не го сменил мислењето за токенот.

Поврзани вести

Најлошата недела за Биткоин од март ја намалува вербата во крипто-бумот

Влатко Зорба

MicroStrategy: Биткоинот е најдефицитарното средство

Влатко Зорба

Турција: Криптовалутите нема да бидат целосно забранети

Влатко Зорба