Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

Bitcoin падна до 35.300 американски долари

Вредноста на Bitcoin (BTC) денес изгуби 13,78 отсто и падна на 35.383 американски долари во моментот на пишување на материјалот, според податоците на CoinMarketCap.

Вредноста на дигиталната паричка достигна вредност од 40.000 американски долари пред три дена, што беше ново рекордно ниво на сите времиња.

Вредноста на BTC ја надмина вредноста од 30 000 $ за прв пат на 2 јануари, а само неколку недели порано, таа криптовалута за прв пат достигна 20 000 долари.

Минатата година, цената на Bitcoin скоро се зголеми тројно, достигнувајќи ниво над 29.000 американски долари.

Инвестициската банка „JPMorgan“ објави храбра долгорочна прогноза за целната цена на Bitcoin во понеделникот, тврдејќи дека оваа криптовалута може да се искачи на дури 146 000 долари, натпреварувајќи се со златото како „алтернативна“ валута.

Поврзани вести

JP Morgan објави 34 блокчејн работни места, ги засилува напорите за JPM монета

Влатко Зорба

На 46 бензински пумпи во Хрватска веќе може да се плаќа со криптовалути

Влатко Зорба

Кој направи трансакција со Биткоин вредна 4,5 милијарди долари?

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!