СТАНДАРД life

Криптовалута

КОМПАНИИ

„Колонијал“ крие дека на хакерите им платил 5 милиони долари во криптовалута само за да пуштат гориво

Најголемиот американски цевковод, кој испорачува скоро половина од горивото за источниот брег, беше мета на хакери од групата „DarkSide“. Иако медиумите побрзаа да ја обвинуваат...
КРИПТОВАЛУТИ

Создаде криптовалута на 19-годишна возраст и сега е ВТОРА НАЈВРЕДНА во светот

Виталик Бутерин, 27-годишен руско-канадски програмер, ја создаде дгиталната валута етер во 2013 година, кога имал само 19 години. Криптовалутата беше лансирана во 2015 година, а...
БИЗЛАЈФ

Првата крава во Црна Гора платена со биткоини: Кои се гордите сопственици?

Влатко Зорба
Во Црна Гора, крава вредна повеќе од 1.000 евра беше платена со биткоини за прв пат во историјата. Поради оваа криптовалута, популарна низ целиот свет,...
КРИПТОВАЛУТИ

Оваа криптовалута скокна 1.000% од почетокот на годината

Влатко Зорба
Криптовалутата на релативно нова децентрализирана берза во DeFi просторот скокна за повеќе од 1.000% досега оваа година, додека огромни количини на трговија се забележани во...
КРИПТОВАЛУТИ

Индија го забранува Биткоин и воведува своја криптовалута

Влатко Зорба
Индиската влада предложи закон за забрана на Биткоин, Етереум, Рипл и сите други децентрализирани криптовалути и воведување национална криптовалута што треба да ја издаде Националната...
КРИПТОВАЛУТИ

Поранешна порно ѕвезда си купува Dogecoin

Влатко Зорба
Поранешната порно актерка и сегашна sвезда на „Само фанови“, Миа Калифа, јавно го поддржа Dogecoin. На 29 јануари, славната личност се сврте кон Твитер за...
КОМПАНИИ

Руската Сбербанк се подготвува да пушти сопствена криптовалута до пролет

Влатко Зорба
Најголемиот заемодавател на Русија, Сбербанк, се обрати до националниот финансиски регулатор да воспостави блокчејн платформа за сопствен дигитален токен наречен „Сберкоин“. Проектот би можел да...
КРИПТОВАЛУТИ

Додека сите гледаат во Bitcoin, друга валута расте во сенка: Сега е над 1.200 долари!

Влатко Зорба
Малку во сенка на порастот на Bitcoin (BTC), друга криптовалута расте силно во последните неколку недели. Се работи за Ethereum (ETH). Ethereum силно „повлече“ во...