Стандард

Криптовалута

КРИПТОВАЛУТИ

Оваа криптовалута скокна 1.000% од почетокот на годината

Влатко Зорба
Криптовалутата на релативно нова децентрализирана берза во DeFi просторот скокна за повеќе од 1.000% досега оваа година, додека огромни количини на трговија се забележани во...
КРИПТОВАЛУТИ

Индија го забранува Биткоин и воведува своја криптовалута

Влатко Зорба
Индиската влада предложи закон за забрана на Биткоин, Етереум, Рипл и сите други децентрализирани криптовалути и воведување национална криптовалута што треба да ја издаде Националната...
КРИПТОВАЛУТИ

Поранешна порно ѕвезда си купува Dogecoin

Влатко Зорба
Поранешната порно актерка и сегашна sвезда на „Само фанови“, Миа Калифа, јавно го поддржа Dogecoin. На 29 јануари, славната личност се сврте кон Твитер за...
КОМПАНИИ

Руската Сбербанк се подготвува да пушти сопствена криптовалута до пролет

Влатко Зорба
Најголемиот заемодавател на Русија, Сбербанк, се обрати до националниот финансиски регулатор да воспостави блокчејн платформа за сопствен дигитален токен наречен „Сберкоин“. Проектот би можел да...
КРИПТОВАЛУТИ

Додека сите гледаат во Bitcoin, друга валута расте во сенка: Сега е над 1.200 долари!

Влатко Зорба
Малку во сенка на порастот на Bitcoin (BTC), друга криптовалута расте силно во последните неколку недели. Се работи за Ethereum (ETH). Ethereum силно „повлече“ во...
КРИПТОВАЛУТИ

Ethereum е најпотценето крипто средство

Влатко Зорба
Камерон Винкелвос, коосновач на Gemini и Bitcoin (BTC) милијардер, верува дека Ethereum (ETH) е најпотценетата криптовалута во моментот. Винкелвос истакна дека ЕТH е на 50%...
ЕКОНОМИЈА

Рекордна вредност на Биткоинтот, сè се смени преку ноќ

Берта Китинска
Вредноста на Биткоинтот се зголеми за шест проценти во текот на 26 декември и повторно достигна рекордно високо ниво. Една монета од оваа криптовалута вредеше...
КОМПАНИИ

Веќе може да се искешираат Биткоините

msp-admin
Сопствениците на Биткоини сега можат да ja искешираат најпознатата криптовалута на 16.000 банкомати низ Велика Британија, благодарение на соработката помеѓу BitcoinPoint со седиште во источен...
ТЕХНОЛОГИЈА

Diem – новото име на крипто валутата на Facebook

msp-admin
Diem ќе биде новото име на крипто валутата на Facebook, иако првично го носеше името Libra. Преименувањето е дел од реорганизацијата во поедноставна структура, пренесува...
КОМПАНИИ

Фејсбук и партнерите ќе пуштат криптовалута во јануари

msp-admin
Фејсбук и неговите партнери се подготвуваат да ја пуштат криптовалутата „Либра“ веќе во јануари следната година, објави денеска „Фајненшл тајмс“, повикувајќи се на три информирани...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!