Таг : Индија

СВЕТ

Во Индија короната конечно стивнува, бројките охрабруваат

Stefanija Kuzmanovska
Индија регистрира 55.342 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа – најмалку од средината на август. Индиското Министерство за здравство потврди дека вкупно повеќе...
Вести

Повеќе од 60 милиони Индијци би можеле да бидат заразени со корона

Влатко Зорба
Повеќе од 60 милиони Индијци, или десет пати повеќе од официјалните податоци, би можеле да бидат заразени со коронавирус, објавија денес индиските власти, повикувајќи се...
АНАЛИЗИ

Единствениот светски лидер кој е имун на критики, а неговите луѓе умираат

Влатко Зорба
Индија ја погоди една од најлошите кризи во својата историја – економијата целосно пропадна, работните места се десеткувани, веќе кревкиот здравствен систем беше практично уништен,...
СВЕТ

Индија: Над пет милиони заразени со коронавирус

Stefanija Kuzmanovska
Бројот на заразени со новиот коронавирус во Индија надмина над пет милиони луѓе, соопшти денеска индиското Министерство за здравство. Втората најбројна нација во светот регистрира...
Технологија

„Youtube“ во Индија тестира апликација слична на „TikTok“

Влатко Зорба
„Youtube“ објави дека ќе тестира бета верзија на досега најголемата конкуренција на „TikTok“ во Индија. Ова е нова форма на видео-снимки на „Youtube“, наречена „Youtube...
Вести

Индија забележа нови 94.372 заразени со коронавирус во претходните 24 часа

Влатко Зорба
Индија забележа нови 94.372 заразени со коронавирус во претходните 24 часа, со што вкупниот број на заразени лица во земјата достигна 4,75 милиони, објави индиското...
СВЕТ

Индија, Франција и Чешка бележат најголем пораст на новозаразени

Stefanija Kuzmanovska
Индија, Франција и Чешка денеска забележаа најголемо дневно зголемување на случаи на коронавирус од почетокот на пандемијата. Во Индија, за еден ден биле заразени рекордни...
СВЕТ

Огромно зголемување на бројот на пациенти – Индија станува светски епицентар на коронавирусот

Stefanija Kuzmanovska
Индија регистрирала 78.357 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа, со што вкупниот број на случаи се над 3,7 милиони, додека владата ги ублажува...
Вести

При лизгање на земјиште во Индија загинаа 42 лица, дваесетина затрупани

Влатко Зорба
Од лизгање на земјиштето на плантажа за чај во близина на државата Керала во јужна Индија загинаа 43 лица, а се стравува дека дваесетина луѓе...