СТАНДАРД life

Забрана

Шоубиз

По Либан и Кувајт, и Алжир го забрани филмот „Барби“

Urednik
Алжир го забрани филмот „Барби“, кој се прикажуваше во некои кина во земјата неколку недели, соопштија во понеделникот официјалниот извор и локалната веб-страница за вести...
КРИПТОВАЛУТИ

Турција забранува употреба на криптовалути од 30 април

Влатко Зорба
Турската централна банка одлучи да забрани употреба на криптовалути и дигитални-средства за купување стоки и услуги, наведувајќи потенцијално „непоправлива штета и значителни ризици од ваквите...
КРИПТОВАЛУТИ

Индија ги забранува криптовалутите

Влатко Зорба
Индија, втора најнаселена земја во светот, целосно ќе ги забрани криптовалутите. Според извештаите на медиумите, оваа земја подготви закон со кој се криминализира трговијата, рударството,...
ЕКОНОМИЈА

Владата ја дополни одлуката за забраната и посебен режим на движење за економските оператори што вршат извоз, увоз или транзит на стока

Влатко Зорба
Владата на Република Северна Македонија денеска одржа кратка седница на која е донесен заклучок во однос на исклучоците кои се однесуваат на дозволите за време...
ЕКОНОМИЈА

ТУК бара укинување на забраната за организирање на свадби, крштевки и родендени

Влатко Зорба
Бараме итно укинување на членот 14 од Уредбата излезена во Службен весник на 23.06.2020 со која „се забранува организирање на секаков вид настани (свадби, крштевки,...
КОМПАНИИ

Забрана на социјалните мрежи: Нема да може да се пишува дека пандемијата не постои

msp-admin
Социјалната мрежа Твитер во средата објави дека ќе мора да ги отстрани новите твитови на корисниците кои пренесуваат штетни, лажни или погрешни тврдења за вакцинација...
КОМПАНИИ

ТРГОВСКА ВОЈНА: Кој сака Huawei да биде забранет за 5G во Германија

msp-admin
Напис на насловната страница на „Ханделсблат“ за Huawei, кој е отфрлен од владините кругови. Што се крие зад приказната? Владините кругови се оградија од изјавата...
ЕКОНОМИЈА

Сугарески: Ако е неопходно ќе се забрани транспортот на луѓе меѓу градови и села

Доколку е потребно ќе се забрани транспортот на луѓе меѓу градови и села, најави денеска министерот за транспорт и врски Горан Сугарески. – Владата има...
КОМПАНИИ

Забраната на е-цигарите ќе направи повеќе штета отколку корист

msp-admin
Во време кога во САД постои двојна криза предизвикана од електронските (вајп) цигари – порастот на нивната употреба меѓу тинејџерите и „мистериозната” болест на белите...