Стандард

Забрана

ЕКОНОМИЈА

ТУК бара укинување на забраната за организирање на свадби, крштевки и родендени

Влатко Зорба
Бараме итно укинување на членот 14 од Уредбата излезена во Службен весник на 23.06.2020 со која „се забранува организирање на секаков вид настани (свадби, крштевки,...
КОМПАНИИ

Забрана на социјалните мрежи: Нема да може да се пишува дека пандемијата не постои

msp-admin
Социјалната мрежа Твитер во средата објави дека ќе мора да ги отстрани новите твитови на корисниците кои пренесуваат штетни, лажни или погрешни тврдења за вакцинација...
КОМПАНИИ

ТРГОВСКА ВОЈНА: Кој сака Huawei да биде забранет за 5G во Германија

msp-admin
Напис на насловната страница на „Ханделсблат“ за Huawei, кој е отфрлен од владините кругови. Што се крие зад приказната? Владините кругови се оградија од изјавата...
ЕКОНОМИЈА

Сугарески: Ако е неопходно ќе се забрани транспортот на луѓе меѓу градови и села

Доколку е потребно ќе се забрани транспортот на луѓе меѓу градови и села, најави денеска министерот за транспорт и врски Горан Сугарески. – Владата има...
КОМПАНИИ

Забраната на е-цигарите ќе направи повеќе штета отколку корист

msp-admin
Во време кога во САД постои двојна криза предизвикана од електронските (вајп) цигари – порастот на нивната употреба меѓу тинејџерите и „мистериозната” болест на белите...
ТЕХНОЛОГИЈА

Опцијата Restrict ќе нè заштити од навредлива и несоодветна содржина на Instagram

msp-admin
Instagram веќе ги откри своите планови дека ќе стори сé што може за да спречи ширење на навредлива содржина и лажни вести. Пред само неколку...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!