Стандард

ТУК

ЕКОНОМИЈА

ТУК: Угостителството се затвора, итно да се додели посебна финансиска помош за секторот да се зачуваат работните места

Влатко Зорба
Угостителството повторно целосно се затвора, што значи дека без основни приходи ќе останат околу 30.000 граѓани кои работат во овој сектор, затоа е потребно да...
ПРЕТПРИЕМАЧ

Граматиков: Ваучерите за поддршка на туризмот не ги дадоа очекуваните резултати

Влатко Зорба
Туристичко- угостителската комора е исклучително внимателна во однос на проектираните очекувања за туристичката сезона за оваа година. Притиснати од товарот на  минатогодишниот неуспех алармираат дека...
ЕКОНОМИЈА

ТУК бара укинување на забраната за организирање на свадби, крштевки и родендени

Влатко Зорба
Бараме итно укинување на членот 14 од Уредбата излезена во Службен весник на 23.06.2020 со која „се забранува организирање на секаков вид настани (свадби, крштевки,...
ЕКОНОМИЈА

ТУК: Континуирана финансиска поддршка за опстанок на туристичкиот сектор

Влатко Зорба
Лиценцираните туристички агенции и водичи се со крајно лимитирана деловна активност и се соочуваат со бројни предизвици и голема неизвесност. Туристичко-угостителската комора на Македонија апелира...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!