СТАНДАРД life

Поддршка

ЕКОНОМИЈА

Арсовска: Поддршката за исплатата на платите навистина даде добри резултати

Влатко Зорба
Претседателката на Сојузот на стопански комори, Данела Арсовска во „Топ Тема“ изјави дека мерката за поддршка на плати покажала добри резултати кај компаниите кои ја...
ЕКОНОМИЈА

ТУК: Континуирана финансиска поддршка за опстанок на туристичкиот сектор

Влатко Зорба
Лиценцираните туристички агенции и водичи се со крајно лимитирана деловна активност и се соочуваат со бројни предизвици и голема неизвесност. Туристичко-угостителската комора на Македонија апелира...
ЕКОНОМИЈА

Продолжен рокот за исплата на поддршка од 6.000 денари за над 24.000 граѓани до 31 март

Влатко Зорба
Владата на Република Северна Македонија на денешната 38-ма седница донесе одлука за продолжување на рокот за искористување на средствата за финансиска поддршка на граѓани со...
ЕКОНОМИЈА

Влада: Граѓаните можат да ја користат поддршката од 6.000 денари без рокови и ограничувања

Берта Китинска
Граѓаните, кои ќе добијат 6.000 денари еднократна поддршка, истата може да ја користат во кој било период без рокови и ограничувања. Станува збор за околу...
ЕКОНОМИЈА

Поддршка до 20 илјади евра за 265 млади земјоделци, се вложуваат 190 милиони денари во земјоделското производство

Влатко Зорба
Претседателот на Владата, Зоран Заев заедно со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа и заменик директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството...
ЕКОНОМИЈА

Костадинов: 70 милиони евра се наменуваат за поддршка на работни места и субвенционирање на плати

Берта Китинска
Со ребалансот на буџетот обезбедуваме силна помош за стопанството, но и за граѓаните кои се погодени од кризата.70 милиони евра се наменуваат за поддршка на...
ЕКОНОМИЈА

Компаниите со ниски приходи ќе добијат поголема финансиска поддршка за исплата на плати

Берта Китинска
Компаниите кои се потешко погодени од кризата, односно кои имаат поголем пад на приходите, ќе добијат поголема финансиска поддршка за исплата на плати, предвидува новиот...
ЕКОНОМИЈА

Бесими: Финансиски ќе бидат поддржани вработените кои ги изгубија своите работни места

Берта Китинска
Со добра стратегија за економска соработка во регионот, инвестиции во регионалната инфраструктура, развој на соработката и трговијата, можеме да постигнеме синергија и да го забрзаме...
ЕКОНОМИЈАКОМПАНИИ

Шахпаска: Вкупно 79,5 милиони евра за финансиска поддршка за вработените во компаниите

Берта Китинска
Вкупно 79,5 милиони евра за мерката финансиска поддршка од 14.500 денари по вработен биле исплатени во изминатите три месеци. Во исто време одобрени биле 639...
ЕКОНОМИЈА

Бесими: Од Светска банка добиваме силна поддршка во време на справување со Ковид-19

Берта Китинска
Министерот за финансии, Фатмир Бесими денеска присуствуваше на состанок со претседателот на Групацијата Светска банка и Холандската конституенца при Светска банка во која членува и...