ЕКОНОМИЈА Компании и пазар

Шахпаска: Вкупно 79,5 милиони евра за финансиска поддршка за вработените во компаниите

Вкупно 79,5 милиони евра за мерката финансиска поддршка од 14.500 денари по вработен биле исплатени во изминатите три месеци. Во исто време одобрени биле 639 кредити за македонски омпании кои вработуваат 11325 лица, објави министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска на својот фејсбук профил.

Во време кое налагаше итна реакција, пишува Шахпаска, Владата презема првично соодветни мерки за справување со негативните ефекти од светската криза.

-Првите два пакети го амортизираа првиот удар од економската криза предизвикана од коронавирусотТретиот пакет обезбеди заштита на постојните и креирање нови работни места, особено во секторите во кои ќе се имплементира дигитализацијата и возможи зголемена конкурентност на нашите компании на домашно, регионално и глобално ниво, напиша министерката.

Поврзани вести

Корона-кризата не го спласна интересот, се градат уште 12.902

Берта Китинска

Компании вредни милијарди, што сè уште не се профитабилни

Влатко Зорба

Што покажуваат искуствата со лекување со биолошки лекови?

Влатко Зорба

Uber стартува со хеликоптерски транспорт до аеродромот „Џон Ф. Кенеди“

Влатко Зорба

Македонија 2025 на самитот ќе ги спои иноваторите за почист воздух и градоначалниците

user4

Улкер повторноенајбогатиот човек во Турција

Влатко Зорба