ЕКОНОМИЈА

Вработувањето под етнички клуч не одговара на една модерна развојна економија, вели Битиќи

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи тврди дека новата мерка за субвенционирање при вработување на Албанци не може да одговори на една модерна развојна економија.

-Во овој момент треба да се фокусирам за развојот на економијата. Во програмата напишано е дека Владата ќе ги осигура афирмативните мерки за категории на граѓани со различности во нашата економија, јас тврдам дека стојам за тоа дека вработувањето под етнички клуч не може да одговори на една модерна развојна економија, изјави вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи во интервју за емисијата Трилинг.

Тој напомена дека ќе има ребаланс на буџетот поради  новиот пакет антикризни мерки и државата и повторно  ќе се задолжи.

Поврзани вести

Бескаматни кредити за компании за најпогодените сектори, најави Наумов

Берта Китинска

НБ ќе ја известува ЕК за фалсификувани ковани евра

Влатко Зорба

Пензионерите добија повисоки пензии за 722 денари

Берта Китинска

ССМ: Работодавачите на почетокот на месец јули да исплатат регрес за годишен одмор

Вработени пријавувале неисплатен регрес, трудовиот инспекторат ќе врши инспекциски надзор во Бапал и Стед Комерц

Бислимоски: Енергетскиот сектор е подготвен за зимскиот период кој следува

Александар Петровски